Arpada Pyrenophora teres f. teres moleküler tespiti: Erken enfeksiyon aşamasında izlenmesine yönelik RT-PCR'ın optimizasyonu
Molecular detection of Pyrenophora teres f. teres in barley: Optimizing RT-PCR for early infection monitoring
- Tez No: 917637
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Dünya' da ve Türkiye'de arpa çeşitlerinde Pyrenophora teres f. teres'in neden olduğu ağ benek hastalığı, önemli ürün kayıplarına neden olmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin farklı bölgelerinden toplanan hastalıklı bitki örneklerinden elde edilen izolatlar, morfolojik ve moleküler teknikler kullanılarak tanımlanmış ve en agresif izolat belirlenmiştir. Daha sonra, ülkemizde yetiştirilen 92 farklı arpa çeşidi bu izolat ile değerlendirilmiş ve çeşitlerin hastalık şiddetine göre dayanıklılık durumları sınıflandırılmıştır. Moleküler tespit için SYBR Green I bazlı RT-PCR yöntemi optimize edilmiş ve P. teres f. teres'e özgü PttQ4-F/PttQ4-R primer çifti kullanılmıştır. Bu yöntemle enfekte bitki dokularında patojen DNA'sının kantitatif olarak izlenmesi sağlanmış ve 0,001 ng gibi düşük seviyelerdeki patojen DNA'sı başarıyla tespit edilmiştir. Enfeksiyon sonrası 1., 2., 3. ve 4. günlerde yapılan analizlerde, hassas ve dayanıklı çeşitler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, arpa çeşitlerinin hastalığa dayanıklılık düzeylerinin patojen DNA miktarına dayalı olarak sıralanmasını sağlamış, dayanıklı çeşitler olarak Harman ve Tokak 157/37, hassas çeşitler olarak ise İnce 04 ve Novasadski belirlenmiştir. Sonuç olarak, RT-PCR yöntemi, ağ benek hastalığı etmeninin erken dönemde kesin ve hızlı tespiti için güçlü bir araç olarak değerlendirilmiştir. Çalışma, dayanıklı çeşitlerin belirlenmesi ve hastalığa karşı etkili kontrol stratejilerinin geliştirilmesi sürecine katkı sağlamıştır
Özet (Çeviri)
Barley net blotch disease caused by Pyrenophora teres f. teres causes significant yield losses in barley varieties in the world and in Türkiye. In this study, infected plant samples collected from various regions of Türkiye were characterized using morphological and molecular methods, and the most aggressive isolate was identified. Subsequently, 92 barley varieties cultivated in Türkiye were evaluated using this isolate, and their resistance levels were classified based on disease severity. A SYBR Green I-based RT-PCR method was optimized using the PttQ4-F/PttQ4-R primer pair specific to P. teres f. teres. This method enabled the quantitative monitoring of pathogen DNA in infected plant tissues and successfully detected pathogen DNA at concentrations as low as 0,001 ng. Analyses conducted on the 1st, 2nd, 3rd and 4th days post-infection revealed statistically significant differences between resistant and susceptible varieties. Findings from the study allowed the ranking of barley varieties based on their resistance levels, identifying Harman and Tokak 157/37 as resistant varieties and İnce 04 and Novasadski as susceptible varieties. In conclusion, the RT-PCR method was shown to be a powerful tool for the rapid and accurate early detection of the net blotch pathogen. The study contributed to the identification of resistant barley varieties and the development of effective disease management strategies, supporting sustainable barley production.