Yüksek risk ve orta- yüksek riskli pulmoner emboli olgularında sağkalımı etkileyen prognostik faktörlerin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of prognostic factors affecting survival in high-risk and intermediate-high-risk pulmonary embolism cases
  1. Tez No: 917646
  2. Yazar: GİZEM KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE MELTEM TOR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Pulmoner emboli hemodinamik stabiliteyi bozarak hayatı tehdit eden bir hastalık olup hızlı tanı ve tedavi çok önemlidir. Tedavinin temelinde antikoagülan ajanlar bulunmaktadır. Sistemik trombolitik tedavi hemodinamik instabiliteyi engellemek ve mevcut instabiliteyi düzeltmek için kontrendikasyonu bulunmayan tüm yüksek riskli ve seçilmiş orta- yüksek riskli hastalarda endikedir. Amaç: Kliniğimizde yüksek risk ve orta- yüksek risk pulmoner emboli tanısı ile farklı dozlarda trombolitik tedavi alan hastalardaki komplikasyon ve mortalite durumlarına etki eden prognostik faktörleri incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 01.01.2013- 31.12.2022 tarihleri arasında kliniğimizde yatarak tedavi gören yüksek risk ve orta- yüksek risk pulmoner emboli tanısı alan hastalar retrospektif olarak incelendi. Etik kurul onayı alındıktan sonra çalışma süresi içerisindeki 10 yılda trombolitik tedavi alan toplam 115 hastanın bilgilerine hastane kayıtlarından ulaşıldı. Hastaların demografik ve laboratuvar verileri, bilgisayarlı tomografi pulmoner anjiyografi (BTPA), ekokardiyografi bulguları ve 1 yıllık izlemde meydana gelen komplikasyonlar (intrakraniyal hemoraji, gastrointestinal hemoraji, minör kanama, pulmoner reemboli, kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon) ve mortalite durumları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 115 olgunun (%47,8 erkek) yaş aralığı 26- 91 ve yaş ortalaması 66.25±14,77 idi. 73 olguya (%63,5) yüksek riskli pulmoner emboli olarak tam doz trombolitik, 42 olguya (%36,5) orta- yüksek riskli pulmoner emboli olarak yarım doz trombolitik tedavi uygulanmıştı. Tanı anında oksijen ihtiyacı olan, hipotansif olan ve yaşı ileri olan olgularda mortalite istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı (p değerleri
Özet (Çeviri)
Introduction: Pulmonary embolism is a life-threatening disease that disrupts hemodynamic stability and rapid diagnosis and initiation of treatment are very crucial. Anticoagulant agents are the mainstay of treatment. Systemic thrombolytic therapy is indicated in all high-risk and selected intermediate-high-risk patients without contraindications to prevent hemodynamic instability and to correct existing instability. Objective: We aimed to analyze the prognostic factors affecting complications and mortality in patients with high-risk and intermediate-high-risk pulmonary embolism who received different doses (full and half dose) of thrombolytic therapy in our clinic. Materials and Methods: In this study, patients diagnosed with high-risk and intermediate-high-risk pulmonary embolism who were hospitalized in our clinic between 01.01.2013 and 31.12.2022 and received thrombolytic therapy were retrospectively analyzed from the hospital records. Demographic data and laboratory, computed tomography pulmonary angiography (CTPA), echocardiography findings and complications (intracranial hemorrhage, gastrointestinal hemorrhage, minor bleeding, pulmonary reembolism, chronic thromboembolic pulmonary hypertension) and mortality (30 day, 90 day and 1 year) were recorded for each patient. Results: 115 patients (47,8% males) were included in the study. Mean age was 66.25±14.77 (range 26-91). Full-dose thrombolytic therapy was given to 73 patients (63,5%) as high-risk pulmonary embolism, and half-dose thrombolytic therapy 42 patients (36,5%) as intermediate-high-risk pulmonary embolism.