İnsüline bağımlı olmayan Diabetes Mellitus'lu hastalarda diabetik otonom nöropati tedavisinde hiperbarik oksijen tedavisinin değeri
The Value of hyperbaric oxygen therapy in non-insulin dependent diabetic patients with diabetic autonomic neuropathy
- Tez No: 91766
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DANACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
VI. ÖZET Diabetes mellitus, toplumun %6'sını etkileyen, önemli komplilasyonları olan metabolik bir hastalı ktır.Onbeş yıllık diyabetik hastalarının, yaklaşık olarak %20-30 'unda otonom nöropati görülür. Otonom nöropati oluşumunda, iskemi, sinir hücresi myelin kılıfında ödem ve kalıcı hasar oluşması suçlanmıştır. Mevcut tedaviler, otonom nöropatiyi geri çevirmeyip, semptomlarını azaltmaktadır. Bir atmosferden daha büyük basınçta saf oksijen solutulması şeklinde uygulanan hiperbarik oksijen tedavisi, diyabetik retinopati ve nefropatili olgularda kullanılmış ve olumlu etkileri saptanmıştır. Bu çalışmada diyabetik otonom nöropati oluşumunda iskeminin rolü de düşünülerek, hiperbarik oksijen tedavisinin etkileri araştırılmıştır. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastane'sinde yapılan bu çalışmaya diyabetik otonom nöropati tanısı konmuş, yaşları 49 - 78 arasında olan 20 hasta dahil edilmiştir (Ortalama 61.6). Hastaların T si erkek ( %35 ), 13'ü kadındı ( %65 ). Hastalarda diyabet süresi 1-30 yıldı ( Ortalama 13.8 ), 6 hasta ( %30 ) diyabetik otonom nöropati için hiç tedavi görmemiş ve kalan 14 hasta ( %70 ) değişik tedavi yöntemleri ile, değişen sürelerde tedavi görüp, yarar sağlayamamışlardı. Tüm hastalara tedavi öncesi EMG ve fizyolojik testler uygulanarak tanıları kesinleştirildi ve bazal değerler saptandı. 20 gün süreyle 2 ATA' da 120 dakika/gün hiperbarik oksijen tedavisi uygulandıktan sonra EMG ve fizyolojik testler tekrarlandı. Bu tedavi süresince diabetes mellitus tedavisi ve HBO dışında ek tedavi uygulanmadı.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY THE VALUE OF HYPERBARIC OXYGEN THERAPY IN NON-INSULIN DEPENDENT DIABETIC PATIENTS WITH DIABETIC AUTONOMIC NEUROPATHY. Diabetes mellitus is a metabolic disease with many complications, effecting %6 of the population. Diabetic autonomic neuropathy complicates %20-30 of patients with diabetes lasting more than 15 years. Pathogenesis of diabetic autonomic neuropathy has been proposed to be due to ischemia and increase of sorbitol and decrease of myoinositol in nerve cells ending up with edema of myelin shell and cellular damage. Present therapeutic regiments can not cure the disease, but it can only slow down the course of disease. Hyperbaric oxygen therapy is achieved by ventilating pure oxygen over 1 atmosphere pressure. Hyperbaric oxygen therapy has been used successfully in the treatment of the diabetic retinopathy and diabetic neuropathy. In this study effects of hyperbaric oxygen therapy on diabetic autonomic neuropathy were investigated. This study was carried out at Gülhane Military Medical Academy, Haydarpaşa Treaning Hospital. Twenty patients with diabetic autonomic neuropathy were included to this study. Patients were between 49-78 years old, and the mean age was 61,6. Seven patients were male (%35) and thirteen were female (%65). Onset of diabetes was 1-30 years. Six patients (%30) had no treatment for diabetic autonomic neuropathy and 14 patients (%70) had different treatment with different duration without success. Before hyperbaric oxygen therapy,EMG and physiological tests of all patients were performed to make a correct diagnosis and obtain bazal control values. Tests were repeated after hyperbaric oxygen therapy with 2 atmosphere pressure, lasting 20 days and 120 minute per day. During this period, patients took no other therapy other than diabetic and hyperbaric therapy. In nintynine percent of study group, we obtained statistically significant improvement at electromyolographic and physiologically test values after hyperbaric oxygen therapy. We concluded that these results were dealing with cellular reparing and ischemia reducing effect of hyperbaric oxygen therapy. 35