Karaciğer sirozlu hastalarda subklinik hepatik ensefalopati ile helikobakter pilori arasındaki ilişki
- Tez No: 91767
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Gastroenterology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Karaciğer sirozlu hastalarda hepatik ensefalopatinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte amonyak oluşumu en önemli sebeptir. Amonyağın büyük kısmı kolonda yapılsa da Helikobakter Pilorinin (HP) içerdiği üreaz enzimi ile midedeki üreyi hidrolize ederek amonyağa dönüştürdüğü bilinmektedir. Sağlam karaciğer amonyağı üre sentezi aracılığı ile dolaşımdan temizleyebilmektedir. Ancak karaciğer sirozlu hastalarda üre sentez hızı yavaşladığı için kanın amonyaktan temizlenmesi gecikmektedir. Üre sentez hızının %20'nin altına düştüğü sirotik hastalarda amonyak artışı sıklıkla gözlenmekte ve bu hastalar hepatik ensefalopatiye eğilim göstermektedirler. Hepatik ensefalopati genel olarak subklinik olarak seyretmekte ancak zaman içinde progresyon ile klinik tablo ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalardaki subklinik patoloji görsel uyandırılmış potansiyel“visual evoked potentials”aracılığı ile ortaya konulabilmektedir Bu çalışmanın amacı; HP eradikasyon tedavisi uygulayarak tedavi öncesi ve sonrası kan ve mide suyu amonyağı değişikliklerini incelemek, HP'nin sirozlu hastalarda hepatik ensefalopati oluşumuna etkisini görsel uyandırılmış potansiyel ile takip etmektir Çalışmaya HP(+) KC sirozlu 24 hasta TG, HP(-) KC sirozlu 24 hasta KG olarak dahil edilmiştir. TG eradikasyon tedavisi ile TÖ ve TS olarak iki alt gruba ayrıldı. İstatistiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen HP(+) sirozlu hastalarda (TG) serum amonyak düzeyi HP (-) sirozlu hastalara göre (KG) daha yüksek olmaya meyilli olduğu tespit edilmişken,mide suyu amonyak düzeylerinde aynı sonuç bulunamamıştır. Serum ve mide suyu amonyak düzeyleri HP eradikasyon tedavisi sonrası TÖ'ne göre anlamlı olarak azalmaktaydı (p< 0.05). Her üç grupta (KG,TÖ,TS) child evrelendirilmesine göre serum amonyak düzeyleri child C hastalarda child A'lara göre anlamlı olarak yüksek bulunurken (p< 0.05), istatistiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen mide suyu amonyak düzeyleri ise düşük olmaya meyillidir (p> 0.05).VEP anormal sayısı TG'da KG'a göre anlamlı olarak yüksekti (p 0.05). Sonuç olarakJHP(+) KC sirozlu hastalarda^HP^) olanlara göre serum amonyak düzeyi istatistiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen daha yüksektir (p> 0.05).TG'na eradikasyon tedavisi uygulanması, serum ve mide suyu amonyak düzeylerini azaltmaktadır (p< 0.05). Her üç grupta (KG,TÖ,TS) ChildjC hastalarda child A hastalara göre serum amonyak düzeyi 55artmıştır(p< 0.05).,mide suyu amonyak düzeyi ise bir miktar azalmıştır(p> 0.05).Chüd C hastalarda HP'nin serum ve mide suyu amonyak düzeylerine etkisi daha fazladır. Bu hastalar HP eradikasyon tedavisinden daha fazla fayda görebilir. Sirozlu hastalarda HP pozitifliği subklinik HE' yi gösteren VEP ölçümü üzerine olumsuz etki yapmaktadır. Bu hastalarda HP eradikasyon tedavisi ile anormal VEP sayısı istatistiksel olarak anlamlı olmamasına rağmen azalmaya meyillidir (p> 0.05). Bu bulguların ışığı altında HP varlığı subklinik HE'yi arttıran bir faktör olarak görülmektedir. Bu hastalarda subklinik ve klinik HE'yi önlemede(primer proflakside) HP eradikasyonunun gerekli olup olmadığı konusunda daha büyük çalışmalar çalışmalara,serum amonyak seviyesine etki eden diğer faktörlerin araştınlmasına,psikometrik testlere gereksinim vardır. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY The pathogenesis of hepatic encephalopathy in patients with cirrhosis of the liver is not well known but it is proposed that ammonia plays a major role. Most of the ammonia is made in the colon, it is also known that HP with its urease can produce ammonia in the stomach by hydrolizing the urea. The healthy liver clears the from the circulation through the urea cycle. Cirrhotic patients have a slower rateof urea synthesis; approximately 20% or less of healthy subjects, this causes increased ammonia levels in the serum, therefore these patients are prone to develop hepatic encephalopathy. HE is usually subclinical but with the progression of the liver disease it can become overt. HE can be diagnosed in its preclinical phase with the use of VEP. The aim of this study is to eradicate HP in cirrhotic patients ana to measure ammonia levels in the serum and gastric juice pre ana post treatment and also to perform VEP' s pre ana post treatment, thereby to investigate if HP has a role in the pathogenesis of HE. In this study we have 24 cirrhotic patients who are HP (+) (TG) and also 24 cirrhotics who are HP (-) (CG). The tratment group is also subdivided to pre and post treatment groups. Serum ammonia levels are higher in TG then CG but this does not reach statistical significance, such difference is not found for the gastric juice ammonia levels. Serum and gastric juice ammonia levels significantly decreased after eradication of HP (p< 0.05). Serum ammonia levels are significantly higher in Child C patients then in child's A patients in all three groups i.e. pretx, posttx and control groups. The gastric juice ammonia levels tend to decrease with increasing child's score but this does not reach statistical significance. There are significantly more abnormal VEP's in the TG then the CG (p< 0.05). The number of abnormal VEP's are less in the post tx group as compared to pretx group but this again does not reach statistical significance(p> 0.05). In Conclusion serum ammonia levels are higher in HP(+) cirrhotics then HP (-) ones, though this is not statistically significant. Serum and gastric juice ammonia levels decrease after HP eradication. In all three groups (pre, posttx ana CG) serum ammonia levels are higher in child C patients then child A patients, conversely the gastric juice ammonia levels are lower. In child C patients HP affects the serum and gastric juice ammonia levels more in child C patients therefore these patients may benefit more from HP eradication. The number ofabnormal VEP, which is a test for 57subclinical HE tend to decrease after HP eradication but this does not reach statistical significance. Our findings indicate that HP (+) in cirrhotics increases the chance of developing subclinical HE. The role of HP eradication to prevent subclinical and clinical HE in cirrhotics should be studied in larger controlled studies. We should also try to define other factors which affect serum ammonia levels, finally psychometric testing should be applied to such studies for the diagnosis of HE. 58