Aterosklerotik karotis hastalığında inme riskinde artışla ilişkili laboratuvar ve radyolojik bulgular ile bilişsel işlevlerin değerlendirilmesi
Evaluation of laboratory, radiological findings and cognitive functions associated with increased risk of stroke in atherosclerotic carotid disease.
  1. Tez No: 917667
  2. Yazar: SEVIL YUSİFLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESME EKİZOĞLU TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: İskemik inme semptomlarına neden olabilecek aterom plağı aktivasyonunun göstergesi olarak klinik pratikte kullanılabilecek enflamatuar, radyolojik biyobelirteçlerin tanımlanmasına katkı sağlamak ve inme riskinin yüksek olduğu alt grupların belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu enflamatuar belirteçlerin beyinde ak madde bozukluğu ya da bilişsel işlevlerde bozulma varlığı ile ilişkisi değerlendirilecektir. Yöntem: Çalışmaya dahil edilen 62 olgu asemptomatik karotis darlığı (AKD), semptomatik karotis darlığı (SKD) ve kontrol grubu olmak üzere 3 grupta incelenmiştir. SKD grubunu son beş gün içerisinde iskemik inme veya geçicisi iskemik atak geçirmiş hastalar, AKD grubunu son altı ay içinde atak geçirmemiş hastalar, kontrol grubunu nöral parankim ve vasküler görüntülemeleri normal bireyler oluşturmuştur. Serum örneklerinde ELISA ile enflamatuar belirteçler değerlendirilmiş ve akım sitometrisi ile doğal immün sistem aktivitesi ve immün fenotipleme yapılmıştır. SKD grubunda bu incelemeler akut dönemde ve 6.ayda olmak üzere iki kez değerlendirilmiştir. Ayrıca, beyin MR'da ak madde lezyonu“yok-hafif”(Fazekas 0 ve 1) ve“orta-ağır”(Fazekas 2 ve 3) olmak üzere iki alt grup oluşturulmuş, MPRAGE yapılabilen hastalarda plak içi kanama varlığına bakılmıştır. Rutin değerlendirmede yapılmış olan MR ya da BT anjiyografi, doppler ulstrasonografi (DUS) ile görüntülenen plak özellikleri ve darlık düzeyleri kaydedilmiştir. Bilişsel değerlendirme için elverişli tüm olgulara Addenbrooke Kognitif Değerlendirme Bataryası-Gözden Geçirilmiş Versiyonu (ACE-R) ve Mini Mental Durum değerlendirmesi (MMSE) yapılmıştır. Gruplar arasında ve plak özelliklerine göre oluşturulan alt gruplar arasında enflamatuar belirteç düzeyleri ve bilişsel işlev bulguları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to identify inflammatory and radiological biomarkers that can be used in clinical practice as possible indicators of the activation of atherosclerotic plaque that may cause ischaemic stroke, as well as to define subgroups at high stroke risk. Furthermore, the relationship between the inflammatory markers and the presence of white matter damage or cognitive dysfunctions was investigated. Method: A total of 62 patients included in the study were analysed into 3 groups: asymptomatic carotid stenosis (ACS), symptomatic carotid stenosis (SCS) and control group. The SCS group consisted of patients who had ischaemic stroke or transient ischaemic attack within the last five days, the ACS group consisted of patients who were attack free within the last six months, and the control group consisted of individuals with normal neural parenchymal and vascular imaging. Inflammatory markers were evaluated by ELISA and innate immune system activity and immune phenotyping were investigated by flow cytometry. These investigations were evaluated twice; during the acute period and at 6 months follow-up in the SCS group. Furtheremore, two subgroups were identified as 'absent/mild' (Fazekas 0 and 1) and 'moderate-severe' (Fazekas 2 and 3) according to the lesions on brain MRI, and the presence of intraplaque haemorrhage was screened in patients who could undergo MPRAGE. Plaque characteristics and degree of stenosis were determined using by MR or CT angiography and Doppler ultrasonography (DUS). Addenbrooke's Cognitive Assessment Battery-Revised Version (ACE-R) and Mini Mental State Examination (MMSE) were performed in all eligible patients. Lveles of inflammatory markers and findings of cognitive function tests were compared between groups and subgroups defined according to plaque characteristics. Results: IL-6 and IL-1 beta levels were significantly higher in the SCS group compared to the ACD and control groups (for each group respectively p < 0.01, p < 0.05, respectively), and these markers decreased significantly 6 months after the acute period in the SCS group (p < 0.001, p < 0.05, respectively). IL-8 levels were higher in the SCS group than in the control group (p < 0.05).