Farklı kür şartlarında üretilen geopolimer kompozitlerin fiziksel ve mekanik özellikleri üzerinde lif etkilerinin araştırılması
Investigation of fiber effects on the physical and mechanical properties of geopolymer composites produced under different curing conditions
- Tez No: 963889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER DİRİKGİL, PROF. DR. HATİCE ÖZNUR ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, uçucu kül (FA) ve öğütülmüş yüksek fırın cürufu (GGBFS) içeren geopolimer kompozitlerde (GPC), farklı oranlardaki polipropilen (PPF) ve bazalt lif (BF) katkılarının mekanik ve fiziksel özellikler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. 12 M sodyum hidroksit (NaOH) ve sodyum silikat (Na₂SiO₃) kullanılmış ve Na₂SiO₃/NaOH oranı 2,5 olarak esas alınmıştır. FA ve GGBFS oranları sabit tutularak lif tipi ve oranı (%0.2, %0.4, %0.6, %0.8 %1.0) değişken olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca, PPF ve BF liflerinin birlikte kullanıldığı hibrit gruplar da oluşturulmuştur. Numuneler 60 °C sıcaklıkta buhar kürüne ve kapalı poşet kürüne tabi tutulmuş; basınç ve eğilme dayanımı, birim hacim ağırlığı, su emme, porozite, kılcal su geçirimliliği ve kuruma rötresi gibi özellikler incelenmiştir. Sonuçlar, düşük oranlı BF katkısının özellikle basınç dayanımı ve geçirimsizlik üzerinde daha olumlu etkiler sağladığını göstermiştir. Buhar küründe GP-BF0.2 numunesi, 65,28 MPa ile en yüksek basınç dayanımına ulaşmış ve kontrol numunesine göre yaklaşık %4,88 daha yüksek sonuç vermiştir. Lif oranı arttıkça, özellikle yüksek PPF katkılarında işlenebilirlik sorunları nedeniyle dayanımda düşüş gözlenmiştir. Elde edilen bulgular, düşük oranlı bazalt lif katkısının geopolimer matrisin performansını iyileştirdiğini ve bu tür lif takviyeli sistemlerin sürdürülebilir, dayanıklı ve çevre dostu yapı malzemeleri geliştirilmesinde önemli potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different proportions of polypropylene (PPF) and basalt fibers (BF) on the mechanical and physical properties of geopolymer composites (GPC) incorporating fly ash (FA) and ground granulated blast furnace slag (GGBFS) were investigated. A 12 M sodium hydroxide (NaOH) and sodium silicate (Na₂SiO₃) solution was used as the alkaline activator, with a fixed Na₂SiO₃/NaOH ratio of 2.5. The proportions of FA and GGBFS were kept constant, while the fiber type and content (0.2%, 0.4%, 0.6%, 0.8%, and 1.0%) were evaluated as the main variables. In addition, hybrid groups containing both PPF and BF were also prepared. The specimens were cured under two different regimes: steam curing at 60 °C and sealed bag curing. Properties such as compressive and flexural strength, bulk density, water absorption, porosity, capillary water permeability, and drying shrinkage were examined in detail. The results showed that low-volume BF addition had a more beneficial effect, particularly on compressive strength and impermeability. The GP-BF0.2 sample subjected to steam curing achieved the highest compressive strength at 65.28 MPa, which was approximately 4.88% higher than the control specimen. As fiber content increased, especially with higher PPF ratios, a decline in strength was observed due to workability issues. These findings demonstrate that low-volume basalt fiber reinforcement improves the overall performance of the geopolymer matrix and suggests that such fiber-reinforced systems hold significant potential for the development of sustainable, durable, and environmentally friendly construction materials.