The Effects of the age, gender and cultural diversity in the aviation industry
Havacılık sektöründe yaş, cinsiyet ve kültürel çeşitliliğin etkileri
  1. Tez No: 917712
  2. Yazar: BERNA ŞEN ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA KEMAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Havacılık sektöründe çeşitlilik ve kapsayıcılık, bu şirketlerin müşteri katılımını, pazar yeri itibarını, yetenek edinimini, inovasyonu ve nihayetinde karlılığı artırmasına yardımcı olur. Dolayısıyla çeşitlilik ve kapsayıcılık, kurumsal performansa katkıda bulunabilir ve düşünce ve deneyim çeşitliliği yoluyla değer yaratımını yönlendirebilir, çünkü farklı kültürlere, cinsiyetlere, deneyimlere, uzmanlıklara ve yaşlara sahip çalışanlar, iş yerinde görevlerin yürütülmesi için farklı görüşler sunabilir. Bu çalışmanın amacı, havacılık sektöründe çalışanların yaş, cinsiyet, milliyet ve iş deneyimine göre dağılımının çeşitli bir ortam sağlayıp sağlamadığını, yaş, cinsiyet, kültür (güç mesafesi, bireysellik ve kollektivizm) çeşitliliğinin avantajları ve zorlukları olup olmadığını ve avantajları ve zorlukları varsa ne tür avantaj ve zorlukları olduğunu belirlemektir. Elde edilen sonuçlar, çalışanların yaş, cinsiyet iş deneyimi ve milliyetlerine göre dağılımlarının işyerlerinde çeşitli bir ortam yansıtacağını ve şirket yönetimlerinin işyerlerinde çeşitliliği desteklediğini, çeşitliliğin farklı koşullar için farklı açılar sağlayarak daha iyi kararlar alma sonuçlarını güçlendirdiğini, çalışanların yenilikçi ürünler üretmesini sağlayarak inovasyonu güçlendirdiğini, çalışanların operasyonel maliyetleri azaltma motivasyonu sağlayarak adanmışlık yoluyla maliyet tasarrufunu güçlendirdiği, çeşitli becerilerle çalışma şansı sağlayarak daha geniş yetenek havuzunu güçlendirdiğini ve markaya güven sağlayarak geliştirilmiş itibarı güçlendirdiğini göstermektedir. Bu açılardan çalışma, havacılık kuruluşları için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Diversity and inclusion in the aviation industry helps these companies increase customer engagement, marketplace reputation, talent acquisition, innovation and ultimately profitability. Diversity and inclusion can therefore contribute to organizational performance and drive value creation through diversity of thought and experience, as employees with different cultures, genders, experiences, expertise and ages can provide different perspectives on how tasks are carried out in the workplace. The purpose of this study is to determine whether the distribution of employees in the aviation industry by age, gender, nationality and work experience provides a diverse environment, whether there are advantages and challenges to diversity in age, gender, culture (power distance, individualism and collectivism) and if so, what are the advantages and challenges. The results obtained show that the distribution of employees according to their age, gender, work experience and nationality will reflect a diverse environment in workplaces and that company managements support diversity in workplaces, that diversity strengthens the results of better decisions by providing different perspectives for different conditions, strengthens innovation by enabling employees to produce innovative products, strengthens cost savings through dedication by providing motivation to reduce operational costs, strengthens a wider talent pool by providing the chance to work with various skills, and strengthens improved reputation by providing trust in the brand. In these respects, the study provides valuable information for aviation organizations.