İki kere farklılık üzerine tasarlanan çevrim içi öğretim programının rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenlerinin algı ve bilgi düzeyine etkisi
The Effect of the online course program designed on twice exceptionality on the perception and knowledge levels of guidance and psychological counseling teachers
  1. Tez No: 917713
  2. Yazar: MURAT TAPAR
  3. Danışmanlar: DR. MUHAMMET DAVUT GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı iki kere farklılık üzerine tasarlanan çevrim içi öğretim programının rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenlerinin algı ve bilgi düzeyine etkisinin incelenmesidir. Araştırma karma araştırma yöntemlerinden eş zamanlı karma desene göre tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 yılında Türkiye'de bulunan devlet kurumlarında görev yapmakta olan 22 rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Uzman görüşleri alınarak 6 hafta boyunca 14 modül olarak İki Kere Farklılık Rehber Öğretmen Çevrim İçi Öğretim Programı geliştirilmiştir. Araştırmada Öğretmen Bilgi Testi, Kelime İlişkilendirme Testi, Metaforik Algı Testi, Ara Değerlendirme Testi, MOOC Değerlendirme Testi ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Öğretmen bilgi testinden elde edilen veriler Spss 21 paket programıyla istatistiksel olarak, yarı yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen veriler ise MAXQDA 24 veri analiz programıyla frekans ve betimsel olarak analiz edilmiştir. Kelime ilişkilendirme testi ve metaforlar, frekans ve betimsel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel ve betimsel analiz yöntemleriyle belirlenmiştir. Ara değerlendirme ve MOOC değerlendirmede istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of the online curriculum designed on twice exceptionality on the perception and knowledge level of guidance and psychological counseling teachers. The research was designed according to the simultaneous mixed design of mixed research methods. The study group of the research consists of 22 guidance and psychological counseling teachers working in state institutions in Turkey in 2023-2024. The research participants were selected with the purposive sampling method. By obtaining expert opinions, the Twice Exceptionality Guidance Teacher Online Curriculum was developed as 14 modules for 6 weeks. Teacher Knowledge Test, Word Association Test, Metaphorical Perception Test, Interim Assessment Test, Mooc Assessment Test and Semi-Structured Interview Form were used in the research. The data obtained from the teacher knowledge test were analyzed statistically with the Spss 21 package program, and the data obtained from the semi-structured interview form were analyzed frequency and descriptively with the MAXQDA 24 data analysis program. The word association test and metaphors were analyzed frequency and descriptively. The obtained data were determined by statistical and descriptive analysis methods. The interim evaluation and MOOC evaluation were statistically analyzed.