Sirotik asit tedavisinde albumin infüzyonunun diüretik tedaviye yanıt üzerindeki etkisi
The Effect of albumin infusion on response of diuretic therapy in treatment of cirrhosis with ascites
- Tez No: 91772
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SONSUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
ÖZET Asitin diüretikle tedavisi, intravasküler volüm azalması, elektrolit imbalansı ve renal bozukluk gibi komplikasyonlara neden olabilir. Bu çalışmada, asitli karaciğer sirozu hastalarında albumin infüzyonu ile intravasküler volüm artırmanın diüretik tedaviye yanıt üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda; diüretik almakta olan, asitli 24 karaciğer sirozu hastası iki gruba ayrılarak bir gruba 100cc % 20'lik human albumin, diğer grubu da 100 cc %5 dekstroz verildi. Albumin veya % 5 dekstroz verilmeden ve verildikten sonra idrar volümü, idrar elektrolitleri (Na, K ), serum Na ve K, albumin, globulin düzeyleri değerlendirildi. Albuminin etkileri, diüretik tedaviye yanıt ve serum albumin ve elektrolit düzeylerindeki değişiklikler olarak değerlendirildi. Diüretik tedaviye yanıtta; albumin uygulanan grupta ortalama idrar volümü 1479.2 ± 697.22 mL'den 1616.7 ± 687.33 mL'ye, ortalama Na itrahı 43.5 + 33.1 mEq/24 saat'den 47 + 36.7 mEq/24 saat'e yükseldi, %5 dekstroz uygulanan grupta ise idrar volümü 1670.8 ± 834.6 mL'den 1520.8 ± 922.81 mL'ye, Na itrahı 61.1 ± 38.4 mEq/24 saat'den 54.5 ± 37.8 mEq/24 saat'e düştü. Gözlenen bu değişiklikler iki grupta da anlamlı değildi. Serum albumin ve elektrolit değişiklerinin değerlendirilmesinde; albumin verilen grupta serum albumin düzeyinde kontrol grubuna göre anlamlı olarak artış saptandı ( p=0.0342) fakat ortalama serum Na düzeyi artışı istatistik olarak anlamlı bulunmadı ( p= 0.09 ). Albumin uygulaması sırasında herhangi bir komplikasyon gözlenmedi. Sonuç olarak; albumin infüzyonundan anlamlı klinik yarar sağlamak için belirli bir doz ve uygulama süresi gerekmektedir ve bu yaklaşım, hastaların akut sorunları için kısa sürede bir iyileşme sağlayamamaktadır. 18
Özet (Çeviri)
SUMMARY Diuretic treatment of ascites could result in intravascular volume depletion, electrolyte imbalance and renal impairment. We investigated whether intravascular volume expansion with albumin affects diuretic therapy in cirrhosis with ascites. In this study, 24 patients with liver cirrhosis and ascites under diuretic therapy were randomized into two groups to be given either 20% 100 cc human albumin or 5% dextrose. Urinary volume, electrolytes excreted in urine (Na,K), serum electrolytes (Na,K), albumin and globulin levels were measured before and after giving either albumin or dextrose. Effects of albumin were evaluated by the aspects of response to diuretic therapy, changes in serum levels of albumin and electrolytes. For response to diuretic therapy, in albumin group, mean urinary volume and mean Na excretion increased from 1479.2 ± 697.22 ml to 1616.7 ± 687.33 ml and from 43.5 ± 33.1 mEq/24h to 47 + 36.7 mEq/24h respectively. Whereas in dextrose group, mean urinary volume and mean Na excretion decreased from 1670.8 ± 834.6 ml_ to 1520.8 ± 922.81 mL and from 61.1 ± 38.4 mEq/24h to 54.5 + 37.8 mEq/24h respectively. These changes were not significant statisticaly. For changes in serum levels of albumin and electrolytes, albumin level in albumin group was significantly higher than in dextrose group (p= 0.0342) but mean increase in Na level was not significant statisticaly (p= 0.09). No complications were observed related with albumin infusion. In conclusion, albumin infusion appears to need a considerable dose and duration to maintain a clinical improvement and this modality may not provide a solution to acute problems. 19