Asit etiyolojisi ile Nütrisyonel Durum Kontrolü (CONUT) skoru ve Prognostik Nütrisyonel İndeks (PNİ) ilişkisi
Relationship between ascites etiology and Controlling Nutritional Status (CONUT) and Prognostic Nutritional Index (PNI)
  1. Tez No: 870703
  2. Yazar: ENES ZAFER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NALBANT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Asit etiyolojisini saptayabilmek hastanın kliniği ile ilgili gidişatı öngörmede ve tedavi planı oluşturmada önemli katkı sağlar. Bu çalışmanın hedefi asit etiyolojisi ile Nütrisyonel Durum Kontrolü (CONUT) ve Prognostik Nütrisyonel İndeks (PNİ) arasındaki ilişkiyi incelemektir. YÖNTEM: Ocak 2021-Haziran 2023 tarihleri arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği yataklı servisinde asit etiyolojisi saptamak amacıyla takip edilen hastaların serum asit albumin gradiyenti (SAAG), CONUT ve PNİ hesaplandı ve hastalar iki gruba ayrıldı. Bu hastaların demografik verileri, hemogram ve biyokimya parametreleri ile asit sıvısında hücre sayımı, biyokimya ve sitoloji sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya 52 kadın, 39 erkek toplam 91 hasta dahil edilmiştir. Hastaların ortalama yaşı 67,0±12,1'dir. Hastalarda asit etiyolojisi olarak 57'sinde (%62,6) siroz, 20'sinde (%22,0) malignite, 8'inde (%8,8) kardiyak nedenler, 6'sında (%6,6) diğer sebeplere bağlı asit bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND GOALS: Identifying the cause of ascites is crucial for predicting the patient's clinical trajectory and devising an effective treatment strategy. This study aims to explore how ascites etiology correlates with Controlling Nutritional Status (CONUT) and Prognostic Nutritional Index (PNI). MATERIALS AND METHODS: We retrospectively analyzed data from patients at Sakarya Training and Research Hospital's Internal Medicine Department over a 2.5- year span, from January 2021 to June 2023. The study included 91 ascites patients. SAAG, CONUT, and PNI scores were calculated for each, and patients were categorized by ascites etiology. Demographic and laboratory data from blood and ascitic fluid were collected for analysis. RESULTS: The study included 91 patients, with 52 females and 39 males, aged on average 67.0±12.1 years. Ascites etiology comprised cirrhosis in 57 (62.6%), malignancy in 20 (22.0%), cardiac causes in 8 (8.8%), and other causes in 6 (6.6%) patients. In the CONUT scores ≥6 group, cirrhotic ascites rate was significantly higher and malignant ascites rate lower. Lower total cholesterol, albumin, and lymphocyte levels were observed in CONUT scores ≥6 group compared to CONUT scores ≤5 group. PNI was significantly lower in CONUT scores ≥6 group. Cirrhotic ascites rate was significantly lower in PNI ≥30 group compared to PNI