Lösemili çocuklarda Candida'ların izolasyonu tür tanısı için yapılan çalışmalar ve türlerin antifungal kemoterapötik maddelere duyarlılıkları
Studies of species identification and susceptibilities to antifungal chemotherapetic of candida isolated from leukemia children
  1. Tez No: 91771
  2. Yazar: HANDAN AĞIRBAŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
64 ÖZET ??? ?.????..,. ?,.,.,.,.... - Çalışmamızda muayene maddelerinden izole edilen Candida cin sinden elli susun tür tanısı yapılmıştır. Muayene maddelerinden izole edi len Candida suşlarının Sabouraud besiyerinde koloni morfolojileri, safralı jelozda klamidospor ve pseudohif oluşumu, karbonhidrat fermentasyon ve assimilasyonu, aktidionlu ortamda üreme ve germ tüpü oluşturma durumla rı incelenmiştir. Klamidospor oluşumu için kullanılan safralı jeloz besiyerlerinde 24 saatte sonuç alınmıştır. Tür tanısı deneyleri sonuçlarına göre; 50 susun 22'si C. albicans, (% 44), 14'ü C.tropicalis (% 28), 5'i C.parapsilosis (% 10), 5'i C.pseudo- tropicalis (% 10), 3'ü C.krusei (% 6), l'i C.stellatoidea (% 2) olarak tanım lanmıştır. Elde edilen maya suşlarının nistatin, pimarisin, ketokonazol, klotrimazol ve mikonazole duyarlılıkları MIC (Minimal inhibisyon konsan trasyonu) ile saptanmıştır. Sonuçlar 25 /zg/mFlik doku düzeyine göre değerlendirilmiştir. Elde edilen duyarlılık sonuçlarına göre klotrimazol, nistatin ve mikonazolün, pimarisin ve ketokonazolden daha etkili olduğu belirlenmiş, tedavide başarılı olmak için etken olarak izole edilen maya susu ile antimi- kotik duyarlılık deneylerinin uygulanmasının gerekli olduğu sonucuna varıl mıştır.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY In our study 50 species of Candida strains are isolated from patient material. The candidae strains isolated from patients materials are examined for colony morphologies in Sabouraud medium, assimilation and fermentation of carbonhydrate, chlamidospor in bile-based medium, growing types in actidion and pseudohif, germ tube j production. Results were obtained in 24 hours of chlamidospor production in bile-based medium. According to results of experiments for species, 22 out of 50 strains C.albicans (44 %), 14 strains C.tropicalis (28 %), 5 strains C.parapsilosis (10 %), 5 strains C.pseudotropicalis (10 %), 3 strains C.krusei (6 %), one strain C.stellatoidea (2 %) were identified. The suspectibility of the strains to nystatin, pimaricin, cetocnoazole, clotrimazole, miconazole, were tested by estimating the MIC (Minimal Inhibition Concentration) values. The results were evaluated considering 25 /ig/ml that is the approximate tissue level of antifungal agents. According to the suspectibility tests nystatin clotrimazole and miconazole were found more effective than ketoconazole and pimaricin.