Love me tender: The role of verbally coded emotions on nonverbally coded emotions in mother-child reminiscing and play contexts
Beni şefkatle sev: Anne–çocuk geçmiş yaşantı konuşmaları ve oyun bağlamlarında sözel olarak kodlanan duyguların sözel olmayan duygular üzerindeki rolü
  1. Tez No: 917721
  2. Yazar: BURCU DİCLE ZÜM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, annelerin duyguları sözel olarak ifade etme biçimlerinin, iki farklı ancak benzer sosyalleşme bağlamı olan oyun ve geçmiş olayların hatırlanması sırasında, çocukların ve annelerin sevgi dolu fiziksel dokunma davranışları üzerindeki rolünü araştırmayı amaçlamıştır. Çalışma tasarımına bireysel farklılıkları yakalamak amacıyla annelerin romantik bağlanma stilleri de dahil edilmiştir. Araştırma, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP; kod: BAP – 08 – 11 – 2013 – 074) tarafından desteklenen bir bilimsel araştırma projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, yaşları 45 ila 73 ay arasında değişen çocuklar ve annelerinden oluşan doksan beş ikili katılmıştır. İkililer, ODTÜ yerleşkesinde bulunan Çocuk ve Ergen Gelişimi Laboratuvarı'na (ÇEGEL) davet edilmiş ve birlikte yaşadıkları bir geçmiş olay hakkında hatırlama (10 dakika) ve ardından yapı bloklarıyla birlikte oyun oynama (10 dakika) görevlerini yerine getirmişlerdir. Görevler eş zamanlı olarak ses kaydı ve video kaydı ile belgelenmiştir. Anneler, Fraley ve arkadaşları (2000) tarafından geliştirilen Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II) aracılığıyla romantik bağlanma stillerini rapor etmişlerdir. Veriler, hipotezlere bağlı olarak tanımlayıcı analizler ve hiyerarşik regresyon analizleriyle incelenmiştir. Bulgular, annelerin olumlu duyguları ifade eden sözcüklerinin, her iki görevde de annelerin sevgi dolu dokunma davranışlarını ve sadece hatırlama görevi sırasında çocukların sevgi dolu dokunma davranışlarını yordadığını göstermiştir. Annelerin romantik bağlanma stilleri, ya da kontrol değişkenleri olan annelerin yaşı, çocukların yaşı ve cinsiyeti duygusal ifadelerin yordayıcı rolü üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmamıştır. Genel olarak, bu çalışmanın bulguları, ebeveyn-çocuk etkileşimlerinde duygu sosyalleştirme ve fiziksel sevgi literatürünü desteklemektedir. Bulgular, önceki çalışmalar ışığında tartışılmış; sonuçların uygulamaya yönelik çıkarımları, katkıları, sınırlılıkları ve gelecekteki çalışmalar için öneriler vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to investigate the role of mothers' verbal use of emotions on children's and mothers' affectionate physical touching behavior in two distinct yet similar socialization tasks: play, and reminiscing. Mothers' attachment styles were also integrated into the design to capture individual differences. The study is conducted under the scope of a scientific research project supported by the Middle East Technical University Scientific Research Projects (SRP; coded BAP – 08 – 11 – 2013 – 074), with the participation of ninety-five mothers and their children between 45 and 73 in months of age. Dyads were invited to the Child and Adolescent Development Laboratory (Çegel) located at the METU campus, and were asked to reminisce about a shared past event (reminiscing: 10 minutes) and then asked to play together with toys of building blocks (play: 10 minutes). Tasks were audio-recorded and videotaped simultaneously. Mothers reported their romantic attachment style via Experiences in Close Relationships Revised (ECR-R) developed by Fraley et al. (2000). The data was analyzed using descriptive analyses and hierarchical regressions depending on the hypotheses. Results showed that maternal positive emotion words were predictive of mothers' affectionate touching behavior in both tasks, and of children's affectionate touching behavior only in the reminiscing task. Maternal romantic attachment did not significantly explain any variance over and above the predictive role of emotion words, nor the control variables of mothers' age, children's age, or gender. Overall, the findings of the current thesis supported the emotion socialization and physical affection in parent-child interactions literature. The findings were discussed in light of previous literature, underlining the implications, contributions, limitations, and suggestions for future studies.