Exploring the multicultural education mindset of prospective English teachers
İngilizce öğretmeni adaylarının çok kültürlü eğitime yönelik anlayışlarını araştırmak
  1. Tez No: 917722
  2. Yazar: ELİF BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çok kültürlü eğitim, tüm öğrencilerin ortak bir sosyal çerçevede eğitim sürecine dahil edilmesini vurgulayan kapsayıcı bir reform hareketidir. Öğretmenler, bu eğitimin teşvik edilmesi ve uygulanmasında kilit bir role sahiptir. Bu nedenle, bu çalışma, İngiliz Dili Eğitimi bağlamında öğretmen adaylarının çok kültürlü eğitime ilişkin inançlarını, bakış açılarını ve bilgilerini ortaya koymaya çalışmaktadır. Çalışmaya, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi 'İngiliz Dili Eğitimi' lisans programından 141 öğrenci katılmıştır. Katılımcılar, erişim kolaylığı açısından kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Dönüştürücü dünya görüşüne dayalı karma yöntem kullanılan çalışmada, önyargılar, tutumlar, öğretim uygulamaları, mesleki gelişim ve farkındalığı ölçen 49 maddelik Likert anketi ve çok kültürlü eğitimle ilgili zorluklar ve stratejilere ilişkin beş açık uçlu soru kullanılmıştır. Ölçeğin güvenilirliğini saptamak için güvenilirlik analizi kullanılmış olup, Cronbach's Alpha katsayısı .910'dur ; bu da ölçeğin güvenilirliği olduğunu göstermektedir. Nicel veriler SPSS kullanılarak analiz edilirken, açık uçlu sorulardan toplanan nitel veriler MAXQDA yazılım programı kullanılarak analiz edilmiştir. Alt soruları cevaplamak için Spearman'ın korelasyon analizi, t-testi , Mann-Whitney testi ve Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Bulgular, katılımcıların çoğunun çok kültürlü eğitimi desteklediğini ancak bunun ne anlama geldiğine dair farklı anlayışlara sahip olduğunu göstermiştir. Katılımcılar, çok kültürlü eğitimin kapsayıcı öğrenme ortamları için önemli olduğunu kabul etmekle birlikte, kültürel farklılıkları ele almakta eğitim ve kaynak eksikliğinin sorun yarattığını belirtmiştir. Öğretmen adayları, çeşitlilik içeren sınıfları etkili bir şekilde yönetmek için daha fazla mesleki gelişime ihtiyaç duyduklarını ifade etmiştir. Çalışma, gelecekteki öğretmenleri kültürel açıdan sınıflardaki çeşitliliğe bağlı gereksinimlerini karşılamaya hazırlamak için daha kapsamlı eğitim yaklaşımının gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Multicultural education promotes the inclusion of all students within a shared social framework, with teachers playing a key role in its implementation. This study explores pre-service teachers' beliefs, perspectives, and knowledge about multicultural education in English Language Teaching. A total of 141 students from Çanakkale 18 March University's English language education program participated. Using a mixed-method design with a transformative worldview, the study employed a 49-item Likert questionnaire measuring biases, attitudes, teaching practices, professional development, and awareness, alongside five open-ended questions on multicultural education challenges and strategies. Reliability analysis showed a high Cronbach's Alpha coefficient of .910. Quantitative data were analyzed using SPSS, while qualitative data were processed with MAXQDA. Descriptive analysis, Spearman's correlation, independent t-tests, Mann-Whitney tests, and Kruskal-Wallis tests were used for quantitative analysis, while qualitative data were thematically categorized. Findings revealed that most participants supported multicultural education but had varying understandings of it. While they recognized its importance for inclusive learning, many cited a lack of training and resources as barriers to addressing cultural differences. Pre-service teachers expressed a need for further professional development to manage diverse classrooms effectively. The study underscores the importance of systematic multicultural education training in teacher preparation programs to balance diversity and classroom unity, offering a practical approach to preparing teachers for culturally diverse settings.