Mini perkütan nefrolitotominin etkinliği ve güvenilirliği
Efficacy and safety of mini percutaneous nephrolithotomy
  1. Tez No: 917724
  2. Yazar: EMRE KANDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ERBİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mini perkütan nefrolitotominin etkinliği ve güvenilirliği Amaç: Literatürde Mini Perkütan Nefrolitotomi (miniPNL) 'nin erişkinlerde kullanımı ile ilgili sınırlı sayıda bilgi mevcuttur. Çalışmamızda böbrek taşı cerrahisi geçirmiş hastalarda miniPNL'nin etkinliği ve güvenilirliğini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışma için gerekli onayların alınmasını takiben, (12.03.13- 30621) kliniğimizde Mayıs 2013 - Kasım 2015 tarihleri arasında PNL planlanan, önceden taş cerrahisi geçirmiş 291 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar 14- 20F mini ve 21 – 30F standart dilatasyon türüne göre iki gruba ayrıldı. Hastaların preoperatif demografik verileri, taş lokalizasyonları ve boyutları, operasyon ve skopi süreleri, amplatz kılıf boyutları, giriş yeri ve sayıları, kullanılan cihazlar ve ekipmanlar belirlendi. Hastaların operasyon sonrası hemoglobin düşüşü, ateş, kanama, anjioembolizasyon gereksinimi, akciğer yaralanması gibi durumları kaydedildi. Ameliyat başarısı; tam taşsızlık sağlanması veya klinik önemsiz rezidüel fragman (CIRF) bulunması olarak belirlendi. Her iki gruptaki hastalar tüm bu parametreler açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Birinci grupta 173, ikinci grupta 118 hasta mevcuttu. Hastaların bulgularına sırasıyla bakacak olursak; yaş ortalamaları 40.8 / 43,2 yıl, BKI 27.2 / 28.02 kg/m2, ortalama taş boyu 24.5 / 25.5 mm idi. Taş yerleşimleri %43.9 ve %61.9 oranında ağırlıklı olarak multipl kaliks taşlarıydı. Operasyon süreleri 104.1 / 113 dk, skopi süreleri 5.05 / 5.18 dk idi. Postoperatif ortalama kreatinin değerleri 0.801 / 0.874 mg/dl, nefrostomi süreleri 51.9 / 58.4 saat, hastanede kalış süreleri 65.6 / 72.7 saat, ortalama hemoglobin düşüşleri 0.89 / 1.016 mg/dl, ateş görülen 5 / 2 hasta, dj gereksinimi olan 24 / 24 hasta saptandı. Her iki grupta üçer hastada transfüzyon gereksinimi oldu ve birer hastada anjioembolizasyon ihtiyacı doğdu. İkinci grupta bir hastada hemotoraks izlendi. Birinci grupta ameliyat başarısı %74.4 oranında görülürken, ikinci grupta bu oran %70.9 oranında saptandı. Genel başarı oranı %73.8 olarak görüldü. Sonuç: PNL her iki akses boyutunda güvenle kullanılabilmektedir. Ameliyat başarısı, taşsızlık oranı ve komplikasyonlar açısından bakıldığında miniPNL böbrek taşı cerrahisi geçirmiş hastaların tedavisinde güvenle kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Efficacy and safety of mini percutaneous nephrolithotomy Objective: The literature has limited information regarding mini percutaneous nephrolithotomy (miniPNL) in adults. In our study, we aimed to investigate the efficacy and safety of miniPNL in patients who underwent kidney stone surgery. Material and Method: Following the acquisition of the necessary approvals for the study (12.03.13-30621), a total of 291 patients with a history of previous stone surgery who underwent PCNL at our clinic between May 2013 and November 2015 were included in the study. Patients were divided into two groups according to the type of dilation: 14–20F mini and 21–30F standard. Preoperative demographic data, stone localization and size, operation and scopy times, Amplatz sheath sizes, entry sites, and numbers, devices, and equipment used were determined. Postoperative hemoglobin decrease, fever, bleeding, angioembolization requirement, lung injury, etc., were recorded. Surgical success was defined as complete stone freedom or the presence of clinically insignificant residual fragments (CIRF). Patients in both groups were compared in terms of all these parameters. Results: There were 173 patients in the first group and 118 in the second group. When we look at the findings of the patients, the mean age was 40.8 / 43.2 years, BMI was 27.2 / 28.02 kg/m2, and the mean stone size was 24.5 / 25.5 mm. Stone locations were predominantly multiple calyceal stones at 43.9% and 61.9%. Operation times were 104.1 / 113 min, and fluoroscopy times were 5.05 / 5.18 min. Postoperative mean creatinine values were 0.801 / 0.874 mg/dl, nephrostomy times were 51.9 / 58.4 hours, hospital stays were 65.6 / 72.7 hours, mean hemoglobin decreases were 0.89 /1.016 mg/dl, fever was observed in 5 / 2 patients, and ureteral J stent was required in 24 / 24 patients. Three patients in both groups required transfusion, and one patient required angioembolization. Hemothorax was observed in one patient in the second group. While the surgical success rate was 74.4% in the first group, this rate was 70.9% in the second group. The overall success rate was 73.8%. Conclusion: PNL can be safely used in both access sizes. MiniPNL can be safely used in the treatment of patients who have undergone kidney stone surgery, considering surgical success, stone-free rates, and complications.