The influence of financial technology applications on bankig credit risks: Empirical evidence from Iraqi financial sector for the period of 2018-2023
Finansal teknoloji uygulamalarının bankacılık kredi riskleri üzerindeki etkisi: 2018-2023 dönemi için Irak finansal sektöründen ampirik kanıtlar
- Tez No: 917725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, son on yılda Irak finans sisteminde önemli gelişmeler kaydedildiği için finansal teknolojinin Irak finans sektöründeki kredi riskleri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın metodolojik yönlerini hazırlamak için soğan araştırma modeli kullanılmıştır, çünkü kredi riskleri (bağımlı değişken olarak) (Toplam Nakit Kredi, Kredili Mevduat Hesabı, Ödenmiş Sermaye, Gecikmiş Borç ödemeleri, Krediler ve Ilerlemeler) ve finansal teknoloji (bağımsız değişken olarak) (Toplam Elektronik Ödeme, Nass Pay İşlem Sayısı, NassPay Hacmi, Asya Hawala İşlem Sayısı, Asya Hawala Hacmi, Zain İşlem Sayısı, Zain Nakit İşlem Hacmi) ile ölçülmüştür. Toplanan verilerin zaman çerçevesi, Irak Merkez Bankası'nın resmi web sitesinden toplanan her iki değişkenin tüm ölçümleri için aylık bazda 2018'den 2023'e kadardır. Bu çalışma birçok sonuca ulaşmıştır, bunlardan en önemlileri Irak'ın finansal sisteminin 2021'den bu yana artan petrol üretimi ve kamu hizmetleri ve altyapıya yönelik hükümet harcamalarını destekleyen dünya çapındaki petrol fiyatlarının bir sonucu olarak genişlemiş olmasıdır. Finansal kapsayıcılığı artırmanın yanı sıra, bankacılık sektörünü modernize etmeye, para birimini sabitlemeye ve dijital bankacılığı büyütmeye yönelik bu girişimler uluslararası yatırımları da çekmiştir. Devam eden reformlar ve FinTech personelinin eğitimine yapılan yatırımlarla birlikte gelecek ihtiyatlı bir iyimserlikle görünüyor. En önemli öneri ise, fintech'in Irak'taki bankacılık kredi riskleri üzerindeki etkisine ilişkin araştırmanın, mikro düzeydeki vaka çalışmalarına ve diğer gelişmiş FinTech merkezleriyle karşılaştırmalara odaklanarak 2023'ten sonra yapılmasıdır. Blok zinciri ve yapay zekâ uygulamaları araştırılmalı, düzenlemelerin etkileri değerlendirilmeli ve politika önerileri oluşturulmalıdır. Ayrıca, finansal kapsayıcılık, kültürel tutumlar, kullanıcı alışkanlıkları ve ekonomik durumların incelenmesi kapsamlı bir risk değerlendirmesi sağlayacaktır. Kavrama ve karar alma süreçlerini iyileştirmek için risk yönetimine yönelik yeni yaklaşımlar araştırılmalı, fintech-banka işbirlikleri ve paydaş perspektiflerini içeren nicel modeller oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the influence of financial technology on credit risks in the Iraqi financial sector, as significant improvements have been observed in the Iraqi financial system over the last decade. The onion research model has been used to draft the methodological aspects of this study. Credit risks (the dependent variable) have been measured using Total Cash Credit, Overdraft Accounts, Paid Capital, Late Debit Payments, Loans, and Advances, while financial technology (the independent variable) has been measured using Total Electronic Payments, the Number of NassPay Transactions, NassPay Volume, the Number of Asia Hawala Transactions, Volume of Asia Hawala, the Number of Zain Transactions, and the Volume of Zain Cash Transactions. The data were collected monthly from 2018 to 2023, with all measurements for both variables sourced from the official website of the Iraqi Central Bank. This study reached several conclusions, the most significant being that Iraq's financial system has improved since 2021 due to rising oil production and global oil prices, which have strengthened government spending on public services and infrastructure. In addition to enhancing financial inclusion, efforts to modernize the banking sector, stabilize the currency, and expand digital banking have also attracted international investment. With ongoing reforms and investments in FinTech staff training, the future appears cautiously optimistic. The most important recommendation is that research on the impact of fintech on banking credit risks in Iraq should be conducted after 2023, focusing on micro-level case studies and comparisons with other developed fintech hubs. Future studies should explore blockchain and artificial intelligence applications, assess the effects of regulations, and provide policy recommendations. Moreover, examining financial inclusion, cultural attitudes, user behaviors, and economic conditions will offer a comprehensive risk assessment. To enhance understanding and decision-making, innovative approaches to risk management should be explored, along with fintech-bank collaborations and the development of quantitative models that include stakeholder perspectives.