Early childhood education and religion oriented child rearing: A case of Quran course of Presidency of Religious Affairs for 4-6 years old
Erken çocukluk eğitimi ve din temelli çocuk yetiştirme: Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 yaş Kur'an kursu örneği
- Tez No: 917723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGUN GÖKTÜRK AĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmanın amacı muhafazakârlığın üretimi ve yeniden üretiminde din temelli çocuk yetiştirme pratiklerinin incelenmesidir. Muhafazakârlık bu çalışmada dini, ahlaki ve geleneksel değerlerin korunması olarak ele alınmıştır. Bu araştırma için din temelli çocuk yetiştirme sürecini ve dinin çocukların hayatlarındaki yerini anlamak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı'na (DİB) 4-6 yaş Kur'an kursları incelenmiştir. Nitel bir desen içinde tekli araçsal durum çalışması yapılmıştır. Hem aileler hem de Kur'an kursları bu sürecin bir parçasıdır. Bu sebeple veriler Ankara'nın Yenimahalle ilçesindeki iki Kur'an kursunda çalışan altı Kur'an kursu öğreticisi ve bu kurslara çocuklarını gönderen ebeveynlerle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Görüşmelerde öğreticiler ve ebeveynler için benzer içerikli iki farklı soru seti kullanılmıştır. Veriler tematik analiz yönteminin uygulanması ile analiz edilmiştir. Bu analiz araştırmacı tarafından bir yapa zekâ aracı olan ChatGPT'nin kodlama ve tema oluşturma sürecindeki sanal yardımlarıyla manuel olarak yapılmıştır. Görüşmeler dinin katılımcıların kimliklerinin ve hayat tarzlarının önemli bir parçası olduğunu ortaya çıkarmıştır. Dolayıyla çocuklara hem evde hem de Kur'an kurslarında muhafazakâr ve din odaklı çevreler sunulmaktadır. Katılımcılar çocuklara dini ve ahlaki değerleri aktarmak, dini bilgi ve pratikleri öğretmek istedikleri vurgulamışlardır. Katılımcılar topluma faydalı olan dindar, milliyetçi ve ahlaklı bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadırlar. Dolayısıyla, din temelli çocuk yetiştirme sürecinin din odaklı ortamların sağlanması, dini ve ahlaki değerlerin aktarılması yoluyla muhafazakârlığın üretimi ve yeniden üretiminde etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the role of religion-centered child-rearing practices on the production and reproduction of conservatism. In this study conservatism is defined as protecting religious, moral, and traditional values. For this research Quran courses of the Presidency of Religious Affairs (PRA) for children aged 4-6 years old are analyzed to understand the religion-centered child-rearing process and the place of religion in children's lives. In a qualitative design, a single instrumental case study was conducted. Both families and the Quran courses are part of this process. Therefore, data were collected through semi-structured interviews with six Quran course instructors from two Quran courses in Yenimahalle district in Ankara and 10 parents who send their children these courses. For interviews, two different sets of questions with similar context were used for instructors and parents. Data was analyzed by applying thematic analysis method. This analysis was done by the researcher manually with the help of an artificial intelligence tool, ChatGPT in the process of coding and constructing themes. Interviews revealed that religion is a significant part of participants' identities, and lifestyles. Thus, children are provided with conservative and religion-oriented environments in houses and Quran courses. Participants emphasized transmitting religious and moral values to children, teaching them religious knowledge and practices. Participants aim to raise devout, nationalist, and moral individuals who are beneficial to society. Thus, it can be stated that religion-centered child-rearing practices might influence the production and reproduction of conservatism through providing religion-oriented environments and transferring religious and moral values.