Explore behavior toward talent management in Cameroon's publics and privates' institutions
Kamerun'u kamu ve özel kurumlarında yetenek yönetimine yönelik davranışı araştırın
  1. Tez No: 917729
  2. Yazar: JEANNINE LAURETTE ABENG MOUKO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kamerun'un kamu ve özel kurumları beceri eksiklikleri, değişen demografik özellikler, ve teknolojideki uyum gibi zorluklarla karşı karşıya olup, bunlar yeteneğin cezbedilme, ölçülme, geliştirilme ve değerlendirilme şeklini etkilemektedir. Yetenek Yönetimi(YY) ile ilgili araştırmalar genellikle konuya liderlik bakış açısıyla veya daha önce güçlü bir şekilde YY uygulanan kişiler üzerinden odaklanmaktadır. Bu çalışma, Kamerun kurumlarının tüm açılardan YY araştırdığı ve YY ölçekleri oluşturmayı amaçladığı için literatürdeki boşluğun azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Üst düzey liderlik, YY güçlü bir şekilde tahmin ediyor gibi görünüyor; ancak YY ilişkin tahminler kurumlar arasında azalabilir. Bu durum, özellikle bireylerin YY'nin önündeki herhangi bir engelle karşılaşıp karşılaşmadıkları ve sonuçta gelişimlerinden kimin sorumlu olduğunu düşündükleri gibi başka soruları da beraberinde getiriyor. Kamerun'un kamu ve özel kurumlarına ilişkin niceliksel bir analiz kullanılarak üç ölçek oluşturuldu; YY algısı uluslararasılaşma, YY önündeki engeller ve YY Sorumluluğu. Sonuçlar, kurumların çeşitli düzeylerinde YY algısında farklılıklar olduğuna işaret etmektedir. dikkat çekicidir ki kurumların daha alt kademelerinde YY algısı daha güçlüdür ki bu da literatürle çelişmektedir. Düz ifadelerin sayısına göre de algı farklılıkları tespit edildi, ancak insan kaynakları denetçileri/ ik denetçisi olmayanlar arasında, departmanlar arasında veya Yaşa göre herhangi bir farklılık tespit edilmedi. Ayrıca kurumların çeşitli kademeleri YY sorumluluğunu farklı şekillerde değerlendiriyor, ancak kurumlar içinde YY'nin önündeki engellere ilişkin herhangi bir farklılık tespit edilmedi. Herhangi bir YY stratejisinin, tüm kademelerde tutarlılığı ve uyumu garanti etmek için kurumun en üst kademesi tarafından yürütülmesi gerekir. Kurumların esnek olması ve YY alanında rekabeti sürdürme bakış açısıyla öngörüde bulunması gerekir.
Özet (Çeviri)
Cameroon's public and privates' institutions are facing difficulties including skill shortages, varying demographics, internationalization and adjustment in technology, which are influencing the way talent is attracted, measured, developed and. researches about Talent Management (TM) generally concentrate on the topic from a leadership point of view or from those who are previously being vigorously talent-managed. This study helps on reducing the gap in the literature, as it explores TM in all angels of Cameroon's institutions and intended to build TM scales. Top leadership appear to strongly estimate TM; however, the estimation of TM may dilute down through the institutions. This provoke further questions, in particular whether individuals deal with any barriers to TM and who they think is eventually accountable for their development. utilizing a quantitative analysis on Cameroon's public and private institutions, three scales were built; Perception of TM, Barriers to TM and TM Responsibility. Conclusions point out that there are divergences in the perception of TM at several levels of the institutions. remarkably, lesser levels of the institutions have a stronger perception of TM, which is in contradiction with the literature. Divergences in perception were also identified according to the number of straight statements, but no divergences were identified amongst People Supervisors/NonPeople Supervisor, amongst Sections or by Age. Moreover, various grades of the institutions view TM responsibility diversely, although there were no divergences detected in regards to barriers to TM inside the institutions. Any TM strategy would require to be conduct from the top of the institution to guarantee coherence and adjustment at all grades. Institutions need to be flexible and anticipate with the view to stay competing in the TM sphere.