Developing and implementing a techno-wellbeing scale for EFL instructors
Yabancı dil olarak İngilizce öğretmenleri için tekno-iyi oluş ölçeği geliştirmek ve uygulamak
- Tez No: 917730
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA EKŞİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
“İyi oluş”sağlıklı ve olumlu zihinsel ve bedensel durum olarak tanımlanabilecek yaygın bir kavramdır. Tekno-iyi oluş yeni bir kavram olmakla birlikte teknolojinin öğretim için kullanılmasında rahat, mutlu ve sağlıklı olma durumudur. Bu çalışmada teknostres kavramının anti tezi olacak ve teknoloji ile ilgili“iyi oluş”u tamamlayacak bilgilerden hareketle yeni bir terimin tanıtılması amaçlanmaktadır. Teknoloji ve dijital terimler arasındaki farktan ve iyi oluş ve dijital iyi oluş ve teknostres tanımlarından hareketle bu çalışmada tekno-iyi oluş için yeni bir tanım ortaya konmuştur. Bu çalışmanın amacı, dil öğretmenleri için bir tekno-iyi oluş ölçeği geliştirmeyi ve bir grup yabancı dil eğitmeni örneğinin tekno-iyi oluş düzeylerini ve onların tekno-iyi oluştan ne kadar olumlu ve olumsuz etkilendiklerini keşfetmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
“Wellbeing”is a widely recognized concept, encompassing a healthy and positive mental and physical state. Similarly, techno-wellbeing, a relatively new term, refers to the state of being comfortable, happy, and healthy while using technology for teaching purposes. This study introduces and defines techno-wellbeing as the antithesis of technostress, complementing the broader notion of technology-related wellbeing. Drawing on distinctions between the terms“technology”and“digital,”as well as definitions of wellbeing, digital wellbeing, and technostress, a comprehensive definition of techno-wellbeing is proposed. The primary aim of this research is to develop a techno-wellbeing scale tailored for language teachers. The scale is applied to a sample of EFL instructors to examine their techno-wellbeing levels and explore how this concept affects them both positively and negatively.