Çocuklarda pilonidal sinus hastalığının tedavisinde kristalize fenol ve sıvı fenolün etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of crystallized phenol and liquid phenol in the treatment of pilonidal sinus disease in children
  1. Tez No: 917735
  2. Yazar: GÜLENAY KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ SÜRER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: Pilonidal sinus hastalığı (PSH), sıklıkla adolesan çocuklarda görülen, genellikle sakrokoksigeal bölgede oluşan, ağrı, abse veya akıntılı bir sinus ile ortaya çıkarak yaşam kalitesini bozan kronik, ilerleyici enflamatuar bir hastalıktır. Birçok tedavi yöntemi tanımlanmış olmasına rağmen nüks oranları hala yüksek olduğundan en uygun ve ideal tedavi arayışı sürmektedir. Amaç: PSH son yıllarda çocuklarda görülme sıklığı belirgin derecede artmıştır. Pilonidal sinüsün cerrahi tedavisinde komplikasyon ve nüks oranlarının fazla olması sebebiyle en az invaziv olan tedavi protokollerine yönelim artmıştır. Fenol uygulaması minimal invaziv bir yöntemdir ve kristalize ve sıvı olmak üzere iki farklı formu mevcuttur. Çalışmamızda pilonidal sinüs hastalığı tedavisinde kristalize ve sıvı fenol uygulamasının, uygulama kolaylığı, etkinlik, komplikasyon açısından karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; kliniğimize 1 Ağustos 2022- 1 Ağustos 2023 tarihleri arasında pilonidal sinüs nedeniyle başvuran ve fenol tedavisi uygulanan toplam 112 çocuk hastayı içermektedir. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrılarak demografik veriler, komplikasyon, işlem öncesi ve sonrası abse oluşumu ve takiplerindeki yanık durumu prospektif olarak kaydedilmiştir. Sonuçlar istatistiki olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Toplam 112 çocuk hasta randomize olarak (Sıvı fenol grubu ve kristalize fenol grubu) iki eşit gruba ayrılmıştır. Kristalize fenol grubunun (Grup 1) ortalama yaşı 16,14±1,58 iken sıvı fenol grubunda (Grup 2) yaş ortalaması 15,66±1,52'dir. Grup 1'de % 49.5 oranında, Grup 2'de ise % 50.5 oranında işlem öncesi abse drenajı öyküsü vardır. Grup 1'de orifis sayısı ortalama 1,14±0,52 iken, Grup 2'de 1,11±0,56 idi. Grup 1 ve 2 arasında değerlendirmeye alınan parametreler arasında anlamlı fark olmamakla (p>0,05) birlikte gelişen komplikasyonun ciddi olması nedeniyle sıvı fenol uygulaması sonucunda klinik olarak oldukça önemli olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar: Pilonidal sinüs hastalığı tedavisinde hem kristalize hem de sıvı formda fenol uygulamasıyla başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ancak tahmin edilenden daha zor olan uygulama zorluğu, hasta ve doktor güvenliğinin sağlanmasındaki zorluk gibi nedenlerle sıvı fenol uygulanmasını önermemekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Pilonidal sinus disease is a chronic, progressive inflammatory disease that often occurs in adolescents, usually occurring in the sacrococcygeal region, manifested by an abscess or a draining sinus, disrupting the quality of life. Despite the fact that many treatments have been defined, the search for the most appropriate and ideal treatment is still ongoing since the rates of disease are still high. Objective: We prefer minimal invasive treatment protocols increasingly because of the high rates of complications and onset in the surgical treatment of this disease. Phenol injection is a minimal invasive method and is applied in two different forms, crystal and liquid. In this study we compared the complications, difficulty of applying, effectiveness of crystal and liquid phenol. Material and Methods: Our study includes a total of 112 children who were applied phenol in our clinic for pilonidal sinus disease between 1 August 2022 and 1 August 2023. Patients were randomly divided into two groups. Patients' demographic data, complications, post-operative abscess formation, chemical burns in their follow-up were recorded prospectively. The results were compared statistically. Results: The average age of the crystal phenol group (Group 1) was 16.14 ± 1.58, while the average age in the liquid phenolic group (Group 2) was 15.66 ±1.52. The group 1 had a history of pre-operative abscess drainage at 49.5% and the group 2 at 50.5%. The average number of holes in the group 1 was 1.14 ≤0,52 while group 2 had an average of 1.11 ±0,56.