Perkütan nefrolitotomi cerrahisinde genel anestezi ile epidural anestezinin karşılaştırılması
Comparison of general anesthesia and epidural anesthesia in percutaneous nephrolithotomy surgery
  1. Tez No: 917736
  2. Yazar: SERKAN TELLİ
  3. Danışmanlar: UZMAN ECDER ÖZENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
PNL operasyonları yaygın olarak genel anestezi tekniği ile uygulanmaktadır. Ancak yapmış olduğumuz bu çalışmada PNL operasyonlarında uygulamış olduğumuz bu iki anestezi metodunun sonuçlarına bakıldığında görülüyor ki benzer yapıdaki insan popülasyonlarında, benzer taş büyüklüğü ve benzer operasyon süreleri içinde hemodinamik açıdan, kan kaybı açısından, perop komplikasyon veya yan etki açısından herhangi bir farklılık söz konusu değildir. Ayrıca hastaların operasyon sonrasında görülen VAS skorlarının karşılaştırmasında epidural anestezi grubunda ağrı düzeyleri çok daha az saptanmış olup dolayısıyla post op analjezik ihtiyaçları daha az saptanmıştır. Bu bulgular yayınlanmış pek çok yayınla da paralellik göstermektedir. Bu bulgulara dayanarak PNL operasyonlarında epidural anestezi yönteminin yaygın olarak kullanılan genel anestezi kadar güvenli ve etkili bir anestezi metodu olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
PNL operations are commonly performed with general anesthesia technique. However, when we look at the results of these two anesthesia methods that we applied in PNL operations in this study, it is seen that in human populations with similar structures, with similar stone sizes and similar operation times, there is no difference in terms of hemodynamics, blood loss, preoperative complications or side effects. In addition, in the comparison of the VAS scores of the patients after the operation, the pain levels were found to be much less in the epidural anesthesia group and therefore the postoperative analgesic needs were found to be less. These findings are parallel to many published publications. Based on these findings, it can be said that epidural anesthesia is as safe and effective anesthesia method as the commonly used general anesthesia in PNL operations.