The impact of intelectual humility on innovative work behavior: Moderating roles of organizational learning capability and absorptive capacity
Entelektüel tevazunun yenilikçi çalışma davranışı üzerindeki etkisi: Örgütsel öğrenme kapasitesi ve özümleme kapasitesinin düzenleyici rolleri
  1. Tez No: 917734
  2. Yazar: BUKET ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Dönüşümün asli itici gücü olan inovasyon, iş süreçlerinin ötesine geçerek geleneksel sınırları zorlamakta ve yeni perspektifler yaratmada kritik bir rol üstlenmektedir. Ancak sürecin gerçek devinim noktası, inovatif iş davranışının yalnızca yaratıcı fikirlerin ortaya konmasıyla sınırlı kalmayıp, bu fikirleri stratejik fırsatlara dönüştürme cesaretine dayanmaktadır. Bu noktada, entelektüel tevazu, bireylerin kendi bilgi ve kabiliyetlerini sorgulayarak eleştirel düşünceyi derinleştirmelerini ve inovasyon süreçlerine etkin bir şekilde katılım sağlamalarını mümkün kılan kilit bir kavram olarak öne çıkmaktadır. Türkiye'deki teknoparklara bağlı firmaların 1.059 bilgi çalışanı ile gerçekleştirilen bu çalışmada analizlerin sonuçları, entelektüel tevazunun yenilikçi çalışma davranışı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etki yarattığını ortaya koymuş; özellikle düzeltilebilirlik boyutunun güçlü bir etken olduğunu göstermiştir. Ayrıca, örgütsel öğrenme yeteneğinin bu ilişkiyi olumlu yönde güçlendirdiği saptanmış; bu yeteneğin yüksek olduğu organizasyonlarda entelektüel tevazuya sahip bireylerin yenilikçi çalışma davranışlarını daha etkin sergiledikleri gözlemlenmiştir. Buna karşın, özümseme kapasitesinin karmaşık bir moderatör role sahip olduğu tespit edilmiş; yenilikçi çalışma davranışı üzerinde bağımsız olarak pozitif bir etkiye sahip olsa da entelektüel tevazunun yenilikçi çalışma davranışı üzerindeki olumlu etkisini zayıflattığı belirlenmiştir. Bu durum, aşırı bilgi yüklemesi veya aşırı yapılandırılmış süreçlerin yaratıcı düşünceyi kısıtlayarak inovatif davranışları engelleyebileceğine işaret etmektedir. Bu çerçevede, organizasyonların entelektüel tevazuyu salt bireysel bir erdem olarak görmekten ziyade, stratejik bir kaldıraç olarak benimseyip inovasyon süreçlerinin ayrılmaz bir parçası haline getirmeleri önerilmektedir. Örgütsel öğrenme yeteneği ile özümseme kapasitesinin dengeli bir yönetim anlayışıyla ele alınması, organizasyonların stratejik üstünlüklerini kalıcı kılmalarında etkin bir faktör olacaktır.
Özet (Çeviri)
Innovation is more than a business process driving the wheel of transformation; it opens the envelope of conventional frameworks and plays a very important role in creating new insights. But real momentum does not arise merely from the creation of creative ideas but from having the guts to transform them into strategic opportunities. In this sense, intellectual modesty is the leading concept; it gives important opportunities for people to question more their knowledge and skills to develop deeper critical thinking, and to be active in innovation processes. In this study, involving 1,059 knowledge workers employed in technoparks across Turkey, it was determined that the measurement scales used possessed high levels of reliability and validity. The results of the regression analyses revealed that intellectual humility has a positive and significant effect on innovative work behavior; notably, the corrigibility dimension emerged as a strong factor. Furthermore, organizational learning capability was found to positively strengthen this relationship; individuals with intellectual humility were observed to exhibit innovative work behaviors more effectively in organizations with high organizational learning capability. In contrast, absorptive ability was found to possess a multifaceted regulating function. While absorptive capacity alone enhances innovative work behavior, it was discovered to diminish the positive influence of intellectual humility on inventive work behavior. This indicates that excessive information overload or extremely rigid processes may impede innovative behaviors by restricting creative thought. Within this framework, it is suggested that organizations adopt intellectual humility not merely as an individual virtue but as a strategic lever, integrating it as an indispensable component of their innovation processes. Taking a balanced managerial approach to organizational learning capability and absorptive capacity will play a vital role in helping organizations sustain their strategic advantages.