Optimizing thermoelectric properties of V and bi substituted half-heusler nbcosn compounds
V ve Bi İkameli Yarı-Heusler NbCoSn Bileşiklerinin Termoelektrik Özelliklerinin Optimize Edilmesi
  1. Tez No: 917752
  2. Yazar: EMRE GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Technische Universität Darmstadt
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Fosil yakıtların tükenmesinden kaynaklanan en önemli sorunlardan biri küresel enerji krizidir. Hiçbir emisyon içermeyen ve nadir elementlerin kullanılmadığı temiz, sürdürülebilir enerji sistemleri dünyada yoğun bir şekilde araştırılmaktadır. Diğer sürdürülebilir enerji kaynaklarının yanı sıra, termoelektrik katı hal cihazları gürültü, hareketli parça veya emisyon olmadan ısının elektriğe dönüştürülmesini önerir. Seebeck etkisi ve Peltier etkisi, termoelektrik cihazların nasıl güç üretimi ve soğutma modları sağlayabileceğini açıklamaktadır. Bununla birlikte, termoelektrik malzemelerin ticarileştirilmesi için ZT değeri ve performans açısından kayda değer gelişmelere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, Nb1-xVxCoSn1-yBiy bileşikleri ark eritici ve ardından tavlama kullanılarak sentezlendi. Faz ve mikro yapı, X-ışını kırınımı (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM/EDX) ile karakterize edilir. Taşıma özellikleri lazer flaş analizi (LFA) ve ZEM ile ölçülür. Tüm numunelerin birkaç ikincil fazı olmasına rağmen, elde edilen sonuçlar, V ve Bi'nin NbCoSn'ye ikame edilmesiyle termal yayılımın önemli ölçüde azaltılabileceğini ve Bi katkı maddeleri ile elektriksel iletkenliğin artırılabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, daha yüksek bir değer ZT değeri elde edilir.
Özet (Çeviri)
The global energy crisis is one of the most significant problems due to the depletion of fossil fuels. Clean, sustainable energy systems without any emissions nor the use of rare elements are intensely under investigation in the world. Among other sustainable energy sources, thermoelectric solid-state devices propose converting heat into electricity without noise, moving parts, or emissions. Seebeck effect and Peltier effect describe how thermoelectric devices can provide power generation and cooling modes. Nevertheless, remarkable enhancements in terms of the figure of merit ZT and performance are required to commercialize thermoelectric materials. In this study, Nb1-xVxCoSn1-yBiy compounds are synthesized using arc melter followed by annealing. Phase and microstructure are characterized by X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscopy (SEM/EDX). Transport properties are measured by laser flash analysis (LFA) and ZEM. Although all samples have a few secondary phases, obtained results show that thermal diffusivity can be significantly reduced by substituting V and Bi into NbCoSn, and electrical conductivity can be increased by Bi dopants. As a result, a higher figure of merit ZT is obtained.