Artificial intelligence's reproduction of big data-based race and ethnicity discrimination: An evaluation via Google search engine
Yapay zeka'nın büyük veri kaynaklı ırk ve etnisite ayrımcılığını yeniden üretimi: Google arama motoru üzerinden bir değerlendirme
  1. Tez No: 917751
  2. Yazar: EBRU YARKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLLUR ÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 529
Özet
Dijital ortamlarda yapay zeka teknolojisi, yeniden üretim gerçekleştirerek verilerdeki önyargılı bilgilerle ayrımcılığa yol açabilmektedir. Bu bağlamda internet üzerinden gerçekleştirilen bilgiye hızlı erişim konusunda kitle iletişim araçlarından biri olan arama motorlarının gücü yadsınamaz bir gerçektir. Tüm görsel ve içeriklerin toplanarak büyük veriyi oluşturması ve bunların en çok başvurulan kaynaklar olması, algıyı biçimlendirmeye, dönüştürmeye, gerçekliği yeniden inşa etmeye sebep olmaktadır. Algoritmaların nasıl çalıştığı, büyük veri ve yapay zekanın birbirleriyle ilişkisinin açıklanması, içinde bulunduğumuz dijital dünyanın ve dijital gözetimin varlığı açısından elzemdir. Bilgi üretim ve tüketiminin, amaçtan öte araç olarak evrensel ahlak yasalarına karşı, kapitalist sistemin kendisine hizmet eden bir olgu haline gelmesi, büyük veri sebepli yapay zeka sistemlerinin de ayrımcılığı yeniden işlemesine sebep olabilmektedir. Bu bağlamda, bu tezin örneklemi olarak seçilen Google dijital arama motorunda yapay zekanın, büyük veriyi kullanarak ırk ve etnisite ayrımcılığını nasıl yeniden ürettiği incelenmiştir. Bu çalışmada literatür taraması, veri analizi, sosyal semiyotik analiz ve eleştirel söylem analizi olmak üzere dört farklı yöntem kullanılarak, büyük veriye dahil olan ırk ve etnisite ayrımcılığını içeren içeriklerin yapay zeka tarafından yeniden üretildiği argümanı ispatlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence can give way to discrimination with biased information in the data through reproductions in digital environments. In this context, the power of search engines, which represent a key mass medium in terms of rapid access to information on the internet, is an undeniable fact. The generation of big data via collecting all images and content and them being the most frequently employed resources lead to shaping and transforming perception and reconstructing reality. It is crucial in this sense to explicate how algorithms function as well as the relationship between big data and artificial intelligence with respect to the digital world in which we exist and the existence of digital surveillance. The production and consumption of information becoming a phenomenon that serves the capitalist system per se, as a means rather than an end against universal moral laws, can cause big data driven artificial intelligence systems to reprocess discrimination. In this context, Google digital search engine has been selected as the sample of this dissertation to investigate how artificial intelligence reproduces discrimination based on race and ethnicity by using big data. A total of four methods were adopted in this study – literature review, data analysis, social semiotic analysis and critical discourse analysis to prove the argument that content that includes racial and ethnic discrimination within dig data is, in fact, reproduced by artificial intelligence.