The saint as hero: New-historical study of Bernard Shaw's Saint Joan, T. S. Eliot's a Murder in the Cathedral, and John Osborne's Luther
Kahraman olarak aziz: Bernard Shaw'ın Saint Joan, T.S. Eliot'ın Katedralde Cinayet ve John Osborne'un Luther eserlerinin neo tarihsel çalışması
- Tez No: 917766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİTH İSMAEL TURKİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışma, Shaw'un Saint Joan, Eliot'un A Murder in the Cathedral ve Osborne'un Luther oyunlarındaki temel çatışmaları neo-tarihsel bir çerçeve üzerinden araştırmayı ve bu oyunların her birinin, özellikle din, siyaset ve kişisel inanç açısından, bireysel özerklik ve toplumsal yapılar arasındaki çatışmalarla nasıl etkileşime girdiğine odaklanmayı amaçlamaktadır. Çalışma, Yeni Tarihselciliği kullanarak, her oyun yazarının çağının tarihsel ve kültürel koşullarının, kendi eserlerindeki hem içsel hem de dışsal çatışmanın tasvirini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Shaw'un Saint Joan'ı, bağımsız, vizyon sahibi Joan of Arc ile 15. yüzyıl Fransa'sının yerleşik siyasi ve dini otoritesi arasındaki çatışmayı tasvir ediyor ve yirminci yüzyılın başlarındaki milliyetçilik, cinsiyet rolleri ve eski kurumların sorgulanmasıyla ilgili çatışmaları yansıtıyor. Eliot'un Katedralde Cinayet'i, Thomas Becket'in ahlaki ve manevi çatışmasını derinlemesine inceleyerek, dini görev ile devlet otoritesi arasındaki çatışmayı, özellikle modern yaşamda kilise ve devletin rolleri olmak üzere, savaş arası ideolojik savaşların bir yansıması olarak inceliyor. Osborne'un Luther'i, Martin Luther'in Protestan Reformu sırasındaki iç ve dış sorunlarını tasvir ederek, yirminci yüzyılın ortalarındaki inanç ve güç krizine benzerlikler öneriyor. Çalışma, bu oyunların yalnızca kendi zamanlarının tarihsel mücadelelerini temsil etmekle kalmayıp, aynı zamanda kendi dönemlerinin ideolojik kalıplanmasına nasıl katkıda bulunduğunu vurgulayarak, bu çatışmaların kimlik, güç ve direniş kavramlarını geliştirmede devam eden önemini gösteriyor. Neo-tarihsel yöntem, her oyunun yerinin tarihsel gerçeklerinin oyun yazarlarının güncel kaygılarıyla nasıl kesiştiğine ışık tutuyor ve edebiyat, tarih ve çatışma arasındaki dinamik etkileşimi gösteriyor. Bu oyunların neo-tarihsel analizi, Michel Foucault'nun güç ilişkileri hakkındaki görüşleri perspektifinden güç dinamiklerinin kapsamlı bir incelemesini sağlar. Her drama, kişisel inanç, kurumsal otorite ve toplum normlarının kesişimlerini araştırarak gücün nasıl inşa edildiğini, uygulandığını ve direnildiğini gösterir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the central conflicts in Shaw's Saint Joan, Eliot's A Murder in the Cathedral, and Osborne's Luther through a neo-historical framework, concentrating on how each of these plays interacts with the conflicts between individual autonomy and societal structures, especially in regards to religion, politics, and personal conviction. By using New Historicism, the study investigates how the historical and cultural conditions of each playwright's age impact the portrayal of conflict, both internal and external, within their respective works. Shaw's Saint Joan depicts the conflict between the independent, visionary Joan of Arc and the established political and ecclesiastical authority of 15th-century France, echoing the early twentieth century's conflicts with nationalism, gender roles, and the questioning of old institutions. Eliot's Murder in the Cathedral delves into Thomas Becket's moral and spiritual conflict, examining the clash between religious duty and state authority as a reflection of the interwar ideological battles, particularly the roles of church and state in modern life. Osborne's Luther depicts Martin Luther's internal and external problems during the Protestant Reformation, suggesting similarities to the mid-twentieth-century crisis of faith and power. The study emphasizes how these plays not only represent historical struggles of their time, but also contribute to the ideological molding of their respective periods, demonstrating the ongoing significance of these conflicts in developing conceptions of identity, power, and resistance. The neo-historical method sheds light on how the historical facts of each play's location intersect with the playwrights' current concerns, demonstrating the dynamic interplay between literature, history, and conflict. This neo-historical analysis of these plays provides a thorough examination of power dynamics via the perspective of Michel Foucault's views on power relations. Each drama investigates the intersections of personal belief, institutional authority, and society norms, demonstrating how power is built, exercised, and resisted..