An investigation into the dimensions of equity, diversity, and inclusion concerning students enrolled in language programs within the Turkish higher education context
Türkiye'deki yüksek öğretim dil programlarına kayıtlı öğrenciler arasında eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık konularının ayrıntılı bir şekilde araştırılması
  1. Tez No: 917767
  2. Yazar: HAKAN SÜREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez, Türkiye'deki yüksek öğrenim dil programlarına kayıtlı öğrenciler için eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık kavramlarını incelemektedir. Araştırmanın amacı, dil programlarında uygulanan sosyal adalet politikalarının öğrenciler üzerindeki etkilerini anlamak ve bu politikaların eğitimde eşitliği ve kapsayıcılığı nasıl şekillendirdiğini analiz etmektir. Özellikle dezavantajlı grupların karşılaştığı zorluklar ve bu politikaların sosyal adalet üzerindeki rolü araştırılmıştır. Araştırma, öğrencilerin cinsiyet, bölgesel köken, engellilik durumu ve mezun oldukları okul türü gibi demografik özelliklerini değerlendirmiş ve bu özelliklerin eğitimde eşit fırsatlar üzerindeki etkilerini incelemiştir. Nicel ve nitel veri toplama tekniklerinin kullanımıyla toplanan sonuçlar, dil programlarının ne ölçüde kapsayıcı olduğu ve bunların uygulanmasında yaşanan zorluklar hakkında ışık tutmaktadır. Eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık politikalarının sağlam bir teorik temele sahip olmasına rağmen, veriler bunların gerçeğe dönüştürüldüğünde bir dizi eksiklikten muzdarip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, çalışma kapsayıcı ve eşitlikçi dil programı geliştirmeyi önermektedir. Çeşitli kültürlerin daha iyi anlaşılması, kurumlardaki eğitim engellerinin ortadan kaldırılması ve dezavantajlı gruplar için daha fazla eğitim fırsatı vurgulanmaktadır. Bu araştırma, sosyoekonomik adalet ve Türkçe dil öğretiminde çeşitliliğe doğru atılmış büyük bir adım olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concepts of equity, diversity, and inclusion for students enrolled in higher education language programs in Türkiye. The aim of the research is to understand the effects of equity, diversity, and inclusion policies implemented in language programs on students and to analyze how these policies shape equality and inclusiveness in education. In particular, the challenges faced by disadvantaged groups and the role of these policies on social justice were investigated. The research evaluated the demographic characteristics of students, such as gender, regional origin, disability status, and the type of school they graduated from, and examined the effects of these characteristics on equal opportunities in education. The results, which were collected via the use of quantitative and qualitative data collecting techniques, shed light on the degree to which language programs are inclusive as well as the challenges that are experienced in their implementation. In spite of the fact that policies of equity, diversity, and inclusion have a solid theoretical foundation, the data shows that they suffer from a number of shortcomings when put into reality. Thus, the research suggests inclusive and equitable language program development. A greater understanding of diverse cultures, elimination of educational impediments in institutions, and more educational opportunities for underprivileged groups are stressed. This research can be considered a major step toward socioeconomic justice and diversity in Turkish language teaching.