Comprehensive risk assessment and consequence modeling of hydrocarbon release during well test operation in offshore gas production platform
Açık deniz gaz üretim platformunda kuyu testi çalışması sırasında hidrokarbon salınımının kapsamlı risk değerlendirilmesi ve modellenmesi
- Tez No: 917785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ENSARİ ÖZAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Chemical Engineering, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Açık denizde bulunan enerji kaynaklarının önemli bir kısmı faaliyet ve operasyonlarda istikrarlı bir büyümeye yol açmıştır. Açık deniz platformları, zorlu çevre koşullarının maruz kalındığı yüksek riskli operasyonların yürütüldüğü karmaşık yapılardır. Tehlikeleri tanımlayarak, riskleri değerlendirip yöneterek ve bunları kontrol edip hafifletmek için uygun önlemleri uygulayarak güvenlik seviyelerini artırmak için sürekli ve kapsamlı bir güvenlik yönetim sistemi gerektiren açık deniz operasyonlarında güvenliğin sağlanması son derece önemlidir. Her kuyunun açılması ve tamamlanmasının ardından kuyu içindeki hidrokarbonun çıkarılması ve test olarak da bilinen gerekli değerlendirmelere tabi tutulması gerekir. Kuyu testi, rezervuarı ve kuyunun zaman içindeki davranışını analiz ederek, rezervuar parametrelerinin gerçek değerlerinin belirlenmesine önemli ölçüde yardımcı olur. Bu operasyon, çeşitli yüklenici ve çalışanlardan oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirilen bir dizi karmaşık görevi içerir. Bu görevlerin birçoğu doğası gereği tehlikelidir ve basınç sistemleri, yanıcı sıvılar ve gazlar, patlayıcılar ve toksik kimyasallarla ilişkili riskleri içerir. Ancak bu operasyon çok sayıda riski de beraberinde getirir; bunlardan en önemlilerinden biri, kuyu test ekipmanından hidrokarbon ve toksik sıvıların potansiyel salınımıdır. Bu tez çalışmasında ilk adım olarak kuyu testi operasyonuyla ilgili tehlikeler ve riskler HAZID, HAZOP ve FTA yöntemleri kullanılarak kapsamlı bir şekilde tanımlanmıştır. Tehlike tanımlama ve risk değerlendirmesinin sonuçları, insan faktörlerinin kazalara önemli ölçüde katkıda bulunabileceğini ve muayene ve bakım süreçlerinin de dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Bir sonraki adımda kuyu test ekipmanından hidrokarbon sızıntısı olasılığı hesaplanmıştır. Her ne kadar çalışma, tahliye olayının olasılığı düşük çıkmış olsa da, bunun olası sonuçlarının gerçekleşmesi halinde birçok çalışanın kaybına ve milyonlarca dolarlık mali kayba yol açabilir. Bu kapsamda tepe olayın oluşmasını engellemek veya sonuçlarını hafifletmek amacıyla Bow-Tie yöntemi kullanılarak koruyucu ve hafifletici önlemler incelenmiştir. ETA yöntemi kullanılarak olası senaryolar ile ani yangın, jet yangını, buhar bulutu patlaması ve zehirli gaz dağılımı belirlenmiş ve daha sonra SAFETI yazılımı kullanılarak etki ve sonuçlar değerlendirilerek modellenmştir. Son olarak kapsamlı ve hedefe yönelik bir emniyet yönetim sisteminin önemi göz önünde bulundurularak, çalışma kapsamında emniyet yönetim sisteminin kurulmasına ilişkin unsurlar AHP ve TOPSIS yöntemleri birleştirilerek önceliklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A significant portion of energy resources found offshore has led to steady growth in activities and operations. Offshore platforms are complex structures that carry out high-risk operations while being subjected to challenging environmental conditions. Ensuring safety is of utmost importance in offshore operations, requiring a continuous and comprehensive safety management system to enhance safety levels by identifying hazards, assessing and managing risks, and implementing appropriate measures to control and mitigate them. Following the drilling and completion of each well, the hydrocarbon fluid within the well must be extracted and subjected to necessary evaluations, a process known as well test. Well test analyzes reservoir and well behavior over time, and the results significantly help determine the actual values of reservoir parameters. This operation involves a series of intricate tasks carried out by a diverse team of contractors and employees. Many of these tasks are inherently hazardous, involving risks associated with pressure systems, flammable liquids and gases, explosives, and toxic chemicals. This operation, however, involves numerous risks, one of the most significant being the potential release of hydrocarbon and toxic fluids from well-testing equipment. As a first step the hazards and risks associated with the well test operation in thoroughly identified using the HAZID, HAZOP, and FTA methods. The results of hazard identification and risk assessment indicate that human factors can significantly contribute to accidents, and that inspection and maintenance, additionally, inspection and maintenance processes must be carefully evaluated. In the next step, the probability of the hydrocarbon leakage from the well test equipment calculated. Although the study underestimated the probability of a release incident, its potential consequences could result in the loss of many employees and millions of dollars in financial losses if it were to occur. In this context, protective and mitigative barriers were examined using the Bow-Tie method to either prevent the occurrence of the final event or mitigate its consequences.in the following using the ETA method, possible scenarios flash fire, Jet fire, vapor cloud explosion and toxic gas dispersion determined and then modeled using SAFETI software to assess and evaluate their impact and consequences. Finally, considering the importance of a comprehensive and targeted safety management system, the prioritization of elements related to the establishment of the safety management system in the project under study was determined by combining the AHP and TOPSIS methods.