The effect of organizational justice on organizational deviation behaviors: The mediating role of motivation
Örgütsel adaletin örgütsel sapma davranışları üzerindeki etkisi: Motivasyonun aracılık rolü
- Tez No: 917786
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışma, Libya Çalışma Bakanlığı'ndaki çalışanların örgütsel sapma davranışlarının ve bu davranışların motivasyonel temellerinin karmaşık dinamiklerini araştırmaktadır. Ana amaç, örgütsel adaletin çalışanlar arasındaki sapma davranışlarını nasıl etkilediğini ve bu süreçte motivasyonun aracı rolünü incelemektir. Ele alınan sorun, örgütlerde sosyal ve ekonomik refahı baltalayan, verimliliği engelleyen ve olumsuz bir çalışma ortamı yaratan sapma davranışlarının sürekli olarak ortaya çıkmasıdır. Bu çalışmanın önemi, sapma davranışlarını tetikleyen faktörler hakkında ayrıntılı bir anlayış sağlaması ve yöneticiler ile politika yapıcılara bu tür davranışları azaltmak için pratik bilgiler sunma potansiyelinde yatmaktadır. Örgütsel adalet, motivasyon ve sapma davranışları arasındaki etkileşimi inceleyerek, çalışan memnuniyetini ve örgütsel performansı artırmak için uygulanabilir stratejiler belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada kullanılan yöntem, Çalışma Bakanlığı çalışanlarından anketler ve istatistiksel analizler yoluyla veri toplayarak ve analiz ederek nicel bir yaklaşım benimsemektedir. Örgütsel adalet, motivasyon ve sapma davranışlarını ölçmek için geçerli ölçekler kullanılmaktadır. Bu değişkenler arasındaki varsayımsal ilişkileri test etmek için Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) kullanılmaktadır. Çalışmanın ana bulguları, örgütsel adaletin sapma davranışlarını hem doğrudan hem de motivasyon aracılığıyla dolaylı olarak önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymaktadır. Özellikle dağıtımsal adalet, kişiler arası sapmayı olumsuz yönde etkilerken, prosedürel adalet, örgütsel sapmayı etkilemektedir. Ancak, etkileşimsel adaletin sapma davranışları üzerinde anlamlı bir doğrudan etkisi bulunmamaktadır. Dağıtımsal adalet ile örgütsel sapma arasındaki ilişkide motivasyon önemli bir aracı rol oynamaktadır. Çalışanlar, ödül ve kaynakların dağıtımında adaleti algıladıklarında, sapma davranışlarına girme motivasyonları azalmaktadır. Sonuçlar, adil ve hakkaniyetli bir çalışma ortamı oluşturmanın sapma davranışlarını azaltmadaki önemini vurgulamaktadır. Pratik uygulamalar, yöneticilerin hem dağıtımsal hem de prosedürel adaleti ele alan adil politikalar ve uygulamalar hayata geçirmelerini gerektirmektedir. Ayrıca, uygun ödül ve tanıma ile içsel ve dışsal motivasyonun artırılması, sapma davranışlarını daha da azaltabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the intricate dynamics of organizational deviation behaviors and their motivational underpinnings within the Ministry of Labor in Libya. The primary aim is to explore how organizational justice influences deviant behaviors among employees, with a particular focus on the mediating role of motivation. The problem addressed is the persistent occurrence of deviant behaviors in organizations, which undermine social and economic well-being, hinder productivity, and create a negative workplace environment. The importance of this study lies in its potential to provide a nuanced understanding of the factors that drive deviant behaviors and offer practical insights for managers and policymakers to mitigate such behaviors. By examining the interplay between organizational justice, motivation, and deviant behaviors, this research seeks to identify actionable strategies to enhance employee satisfaction and organizational performance. The methodology adopted for this study involves a quantitative approach, utilizing surveys and statistical analysis to collect and analyze data from employees within the Ministry of Labor. The study employs established scales to measure organizational justice, motivation, and deviant behaviors. Structural Equation Modeling (SEM) is used to test the hypothesized relationships among these variables. Key findings from the study reveal that organizational justice significantly influences deviant behaviors, both directly and indirectly, through motivation. Specifically, distributive justice negatively affects interpersonal deviance, while procedural justice impacts organizational deviance. However, interactional justice does not show a significant direct effect on deviant behaviors. Motivation plays a crucial mediating role, particularly in the relationship between distributive justice and organizational deviance. When employees perceive fairness in the distribution of rewards and resources, their motivation to engage in deviant behaviors diminishes. The results underscore the importance of fostering a fair and just workplace environment to curb deviant behaviors. Practical implications include the need for managers to implement fair policies and practices that address both distributive and procedural justice. Additionally, enhancing intrinsic and extrinsic motivation through appropriate rewards and recognition can further mitigate deviant behaviors.