The rise of ISIS in Afghanistan: Islamic State-Khorasan (IS-K)
Afganistan'da DEAŞ'ın yükselişi: DEAŞ Horasan
  1. Tez No: 917805
  2. Yazar: İSMET HORASANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE SEREN YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
“DEAŞ Horasan”, DEAŞ terör örgütünün başta Afganistan ve bazı Orta Asya ülkeleri olmak üzere pek çok bölge ülkesini kapsayan tarihi Horasan coğrafyasındaki varlığına atfen kullanılan bir isimdir. DEAŞ'ın bu bölgedeki kolunu oluşturan DEAŞ Horasan, ağırlıklı olarak Pakistan ve Afganistan'da ve nispeten Orta Asya Cumhuriyetleri ve özellikle Özbekistan'da faaliyet göstermektedir. İlk olarak 2015 Ocak ayında varlığını resmi olarak ilan eden DEAŞ Horasan, esasında Pakistan'da faaliyet gösteren Tahrik-i Taliban Pakistan'ın (TTP) önde gelen komutanlarının bir araya gelerek DEAŞ'a biat etmesiyle kurulmuştur. Tamamı Peştun kökenli olan bu komutanların, Afganistan'ın Pakistan sınırına yakın Nengarhar ve Lugar gibi bölgelerine yerleşmesi DEAŞ'ın Afganistan'a dağılıp yayılmasına neden olmuştur. Örgütün coğrafi mevcudiyeti ve dağılımı, bölgenin tarihi, siyasi, etnik, dini ve kültürel olarak barındırdığı dinamiklere göre şekillenmiştir. Bu kapsamda Örgüt, sadece Afganistan'ın doğu ve güney illeriyle sınırlı kalmamış, bilahare Afganistan'ın kuzey illerine de nüfuz etmeye başlamıştır. Bu sayede dikkat çekici bir şekilde Özbek nüfusundan da üye devşirmiştir. Son dönemlerde ise DEAŞ Horasan'ın sadece Horasan bölgesiyle sınırlı kalmadığı; İran, Türkiye ve Rusya gibi diğer ülkelerde gerçekleştirilen saldırıları da üstlendiği görülmüştür. DEAŞ'ın Horasan bölgesi dışındaki saldırılarına bakıldığında Tacik kökenli örgüt mensuplarının ön plana çıktığı gözlemlenmiştir. Bu hususta Rusya'da mülteci konumunda olup daha sonra DEAŞ'a katılan kişiler önemli rol oynamışlardır. Bu bilgiler ışığında mevcut çalışmada öncelikli olarak DEAŞ Horasan'ın varlık gerekçesi incelenmiştir. Bu doğrultuda ilk olarak DEAŞ'ın ideolojik altyapısı ve bu ideolojilerin Afganistan'ın dini kompozisyonundaki karşılığı ele alınmıştır. Ardından Afganistan ve Pakistan'ın toplumsal iç dinamiklerinin barındırdığı faktörler ile Afganistan merkezi hükümetinin konsolide edilememesinin bu tür örgütlerin ortaya çıkışına etkisi irdelenmiştir. Tezin müteakip bölümlerinde ise DEAŞ Horasan'ın örgütsel yapısı, imkan ve kabiliyetleri, taktik ve stratejileri, eylemleri ve etkileri ile ikinci Taliban Dönemi'nde DEAŞ Horasan'ın sahadaki gerçekliği bölgesel ve uluslararası gelişmeler bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
“Islamic State-Khorasan (IS-K)”is a name used to refer to the presence of the ISIS terrorist organization in the historical Khorasan geography, which includes many countries in the region, particularly Afghanistan and some Central Asian countries. IS-K, which is the branch of ISIS in this region, operates mainly in Pakistan and Afghanistan and relatively in the Central Asian republics, especially Uzbekistan. IS-K, which first officially declared its existence in January 2015, was formed when prominent commanders of the Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP) operating in Pakistan came together and pledged allegiance to ISIS. The settlement of these commanders, all of Pashtun origin, in regions of Afghanistan such as Nangarhar and Lugar near the Pakistani border, led to the spread of ISIS throughout Afghanistan. The geographic presence and distribution of the organization was shaped by the historical, political, ethnic, religious, and cultural dynamics of the region. In this context, the organization was not only confined to the eastern and southern provinces of Afghanistan, but also began to penetrate the northern provinces of Afghanistan. In this way, it has recruited members from the Uzbek population in a remarkable way. Recently, IS-K is not limited to the Khorasan region, but has also carried out attacks in other countries such as Iran, Türkiye, and Russia. ISIS's attacks outside the Khorasan region, have been conducted by members of the organization of Tajik origin. People who were refugees in Russia and later joined ISIS played an important role in this regard. Regarding this information, the current study examines the reasons for the existence of IS-K. First, the ideological background of ISIS and its counterpart in the religious composition of Afghanistan are discussed. Then, the factors of the internal social dynamics of Afghanistan and Pakistan and the impact of the failure to consolidate the central government of Afghanistan on the emergence of such organizations were examined. In the following chapters of the thesis, the organizational structure, capabilities, tactics and strategies, actions and effects of IS-K and its reality on the ground during the second Taliban period are examined in the context of regional and international developments.