The relationship between perceived social support and resilience of refugee women living in Diyarbakır
Diyarbakır'da yaşayan mülteci kadınların algılanan sosyal destek ve psikolojik sağlamlığı arasındaki ilişki
- Tez No: 917806
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma Diyarbakır ilinde yaşayan mülteci kadınların psikolojik sağlamlık düzeyleri ve algılanan sosyak destek düzeyleri arasınındaki ilişkiyi amaçlamıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Diyarbakır ilinde yaşayan 285 mülteci kadın oluşturmaktadır. Mülteci kadınlara ilişkin sosyodemografik özellikler hakkında bilgi toplamak için kişisel bilgi formu, psikolojik sağlamlık düzeylerini ölçmek için Connor- Davidson Resilience Scale(CD-RISC), Algılanan sosyal destek algı düzeyini ölçmek için Algılanan Çok Boyutlu Sosyal Destek Ölçeği(MSPSS) kullanılmıştır. Veriler SPSS 25 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilere dair istatistiki sonuçlar için Bağımsız örneklemler t-Testi, Tek yönlü Varyans Analizi(ANOVA) ve Pearson Momentler Korelasyonu yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre CD-RISC toplam puanları yaş, çocuk sahibi olma durumu, eğitim düzeyi, karşılaşılan sorun türü ve çekirdek aile üyelerinin bir arada bulunması durumuna göre anlamlı bir fark göstermemiştir. Benzer şekilde mspss toplam puanları ve alt boyutları da belirtilen bağımsız değişkenlere göre anlamlı fark göstermemiştir. Çalışma durumu bağımsız değişkenine göre MSPSS aile alt boyutu anlamlı bir fark göstermiştir. Medeni durum değişkenine göre MSPSS önemli diğer alt boyutu anlamlı fark göstermiştir. MSPSS arkadaş alt boyutu gelir düzeyi değişkenine göre anlamlı bir fark göstermiştir. MSPSS önemli bir insan alt boyutu gelir düzeyi değişkenine göre anlamlı bir fark göstermiştir. Mülteci kadınların algılanan sosyal destek ile psikolojik sağlamlık arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between the psychological resilience levels and perceived social support levels of refugee women living in Diyarbakır, Turkey. The study group consisted of 285 refugee women residing in Diyarbakır. A personal information form was used to collect sociodemographic information about the refugee women. The Connor-Davidson Resilience Scale (CD-RISC) was employed to measure resilience levels, and the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) was used to measure perceived social support levels. The data were analyzed using SPSS 25 statistical software. Statistical methods such as Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Pearson Moment Correlation were utilized for data analysis. According to the findings, CD-RISC total scores did not show a significant difference based on variables such as age, having children, education level, types of encountered problems, or living with nuclear family members. Similarly, MSPSS total scores and subdimensions did not indicate a significant difference based on these independent variables. However, the MSPSS family subdimension showed a significant difference based on the working status of the participants. The MSPSS significant other subdimension demonstrated a significant difference based on marital status. The MSPSS friend subdimension showed a significant difference based on income level. Additionally, the MSPSS significant person subdimension also varied significantly based on income level. A significant relationship was found between perceived social support and psychological resilience among refugee women.