Intergroup relations and immigrant integration: Social identity, out-group animosity, and integration in the context of Europe and Turkey
Gruplararası ilişkiler ve göçmen entegrasyonu: Avrupa ve Türkiye bağlamında sosyal kimlik, dış grup karşıtlığı ve entegrasyon
- Tez No: 917808
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ERİŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Göç meselesi, özellikle Avrupa'daki son siyasi krizlerin ardından önemini korumuştur. Avrupa ve Türkiye sınırlarına yönelik büyük insan akışı ve artan göçmen sayısı, ev sahibi ülkelerin vatandaşları arasında farklı tepkileri tetiklemektedir. Sosyal Kimlik Teorisi (Tajfel & Turner, 1979), sosyal kategorizasyondaki bilişsel faktörlerin altını çizerek gruplar arası ilişkileri kapsamlı bir şekilde anlamayı sağlar. Teoriye göre, sosyal kimlik, aidiyet duygusu sağlayan belirli bir kolektif kimliğe bağlılık derecesini yansıtır. Grup içi bağlanma derecesinin yanı sıra, bağlamsal ve bireysel faktörler, bireyin grup dışı üyelere yönelik tutumlarını belirler. Güçlü yerli aidiyetlerle karakterize edilen sosyo-politik ortamda; göçmenler dışsal unsur ve birçok boyutta bir tehdit olarak algılanmaktadır. Bu bağlamda, bu tez Avrupa ve Türkiye bağlamında göçmenlere ve entegrasyona yönelik tutumları incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca tez, göçmenler hakkında bilgi sahibi olmanın olası hafifletici etkisini ve ulusal kimlik temsilinin göçmenlere ve entegrasyona yönelik tutumlar üzerindeki potansiyel moderatör etkisini araştırmayı hedeflemektedir. Birinci bölüm, Avrupa bağlamında göçmenlere ve entegrasyona yönelik tutumları incelemektedir. Bu bölüm iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, 'Eurobarometer 469' verisini kullanarak göçmenler hakkında bilgi sahibi olma ile göçmenlere ve entegrasyona yönelik tutumlar arasındaki ilişkiyi analiz etmeyi amaçlamaktadır. İkinci bölüm ise, 'European Values Survey' (EVS7 – 2017) verisini kullanarak, Avrupalı yerli kimliklerinin farklı temsillerinin göçmenlere yönelik tutumlar üzerindeki rolünü incelemektedir. İkinci bölüm, Türkiye'ye odaklanmakta ve bilgi valansının hafifletici potansiyelini araştırmak için bir anket deneyinden yararlanmaktadır. Ankette, katılımcılara gerçekçi ve sembolik içerikli metinler aracılığıyla olumlu veya olumsuz sahte bilgiler sunulmuştur. İlk deneysel içerik, bilgi valansının mültecilere ve göçmenlere yönelik tutumları nasıl etkilediğini ve ulusal kimlik temsillerinin bu etki üzerindeki düzenleyici etkisini analiz etmektedir. İkinci deneysel bölüm ise bilgi valansının Türkiye'deki kültürleşme stratejilerine yönelik tutumlar üzerindeki etkisini ve bu etkinin farklı ulusal kimlik temsilleri (etnik ve sivil) tarafından nasıl düzenlendiğini araştırmaktadır. Ön sonuçlar, göçmenler hakkında bilgi sahibi olmanın ve etnik kimliğin, Avrupa'daki göçmenlere yönelik tutumları önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. İkinci bölümde ise, bilgi değerinin göçmenlere karşı tutumlar ve kültürleşme üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmesine rağmen, etnik kimlik Türkiye'de göçmenlere, mültecilere ve kültürleşmeye yönelik tutumları şekillendiren önemli bir faktör olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of immigration has retained its significance, particularly in the wake of recent political crises in Europe. Given the substantial influx of individuals towards European and Turkish borders and increasing number of immigrants trigger diverse responses among the citizens of host countries. Social Identity Theory (Tajfel & Turner, 1979) provides a comprehensive understanding to intergroup relations by underlining the cognitive factors in social categorization. According to the theory, social identification reflects the degree of commitment to a specific collective identity, that provides a sense of belonging. Along with the degree of attachment to the in-group, contextual and individual factors determine one's attitudes towards out-group members. Within the socio-political milieu characterized by robust native affiliations; immigrants are perceived as external entities and a threat in many dimensions. Against this backdrop, the present thesis seeks to explore attitudes towards immigrants and integration in the context of Europe and Turkey. The thesis also attempts to investigate the effect of a possible mitigation strategy: having information about immigrants and the potentially moderating effect of national identity representation on attitudes towards immigrants and integration. The first section examines attitudes toward immigrants and integration within the European context. The first section consists of two chapters. The first chapter aims to analyze the relationship between being informed about immigrants and attitudes toward immigrants and integration in Europe by using 'Eurobarometer 469' data. The second chapter examines the role of different identity representation of European natives on attitudes toward immigrants by using 'European Values Survey' data (EVS7 – 2017). The second section focuses on Turkey and makes use of a survey experiment to investigate the mitigation potential of information valence. In the survey experiment, participants were exposed to positive or negative fake information across texts with realistic and symbolic content. The substantive content first analyzes how the valence of information affects attitudes toward refugees and immigrants, as well as the moderating effect of national identity representation. The second experimental chapter investigate the effect of information valence on attitudes toward acculturation strategies in Turkey, and how this effect is moderated by different national identity representations (ethnic vs. civic). The preliminary results indicate that having knowledge about immigrants and ethnic identity significantly affect attitudes toward immigrants in Europe. In the second section, while the valence of information is found to have no significant effect on attitudes toward immigrants and acculturation, ethnic identity emerged as a significant factor shaping attitudes toward immigrants, refugees, and acculturation in Turkey.