Semiotic analysis of melodramatic elements in Zeki Demirkubuz's 'Destiny' and Nuri Bilge Ceylan's 'Three Monkeys' in visual communication design perspective
Zeki Demirkubuz'un 'Kader' ve Nuri Bilge Ceylan'ın 'Üç Maymun' adlı filmlerindeki melodramatik öğelerin görsel iletişim tasarımı perspektifinden semiyotik analizi
- Tez No: 917809
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDA ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Farklı sanat akımlarını ve ifade biçimlerini içermesi bakımından geniş bir yelpazeye sahip olan Türk sineması, görsel estetiğin toplumla etkileşimini sağlayan önemli bir sanat formudur. Bu geniş kapsamlı sanat formu, geçmişten günümüze kadar çeşitli türleri bünyesinde barındırarak, izleyiciye geniş bir duygusal ve düşünsel spektrum sunmuştur. Bu bağlamda melodram, Türk sinemasının en karakteristik unsurlarından biri olarak öne çıkmaktadır. Sinemayla ilişkisi oldukça eskiye dayanan melodram, sinemanın duygusal gücünü ortaya çıkaran ve izleyicilerin iç dünyalarına dokunan bir türdür. Günümüzde de çeşitli formlarda Türk sinemasında varlığını sürdürmektedir. Bu tez, bağımsız sinema eserlerinde bulunan melodramatik unsurlar üzerine bir inceleme sunmaktadır. Bu doğrultulda, Zeki Demirkubuz'un“Kader”filmi ile Nuri Bilge Ceylan'ın“Üç Maymun”filmi örnek olarak seçilmiş, filmlerin konuyla bağlantılı sekansları göstergebilimsel yöntem kullanılarak analiz edilmiştir. Detaylı literatür taraması ve filmlerdeki göstergelerin ürettikleri anlamlar çözümlenmeye ve yorumlanmaya çalışılarak elde edilen bulgular ışığında bir sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish cinema, which has a wide range of different art movements and forms of expression, is an important art form that enables the interaction of visual aesthetics with society. This comprehensive art form has offered the audience a wide emotional and intellectual spectrum by incorporating various genres from past to present. In this context, melodrama stands out as one of the most characteristics of Turkish cinema. Melodrama, whose relationship with cinema dates back to ancient times, is a genre that reveals the emotional power of cinema and touches the inner world of the audience. It continues to exist in Turkish cinema in various forms today. This thesis presents an examination of the melodramatic elements found in independent cinema works. In this regard, Zeki Demirkubuz's film“Destiny”and Nuri Bilge Ceylan's film“Three Monkeys”have been selected as examples, and sequences relevant to the subject matter in these films have been analyzed using a semiotic approach. Detailed literature review and the analysis and interpretation of the meanings generated by the signs in the films have led to conclusions being drawn in light of the findings obtained.