Investigating the effects of moral foundations, guilt, and shame on obsessive beliefs through regression analysis
Etik temeller, suçluluk ve utancın obsesif inançlar üzerindeki yordayıcı etkileri
  1. Tez No: 917807
  2. Yazar: SUNA VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma, obsesif inanışlar, ahlaki temeller, suçluluk ve utanç arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Literatüre bakıldığında, ahlaki temeller, obsesif inanışları anlamlı bir şekilde yordamaktadır ve suçluluk ile utancın bu inanışlarla arasında benzer yordayıcı etkiler olduğunu desteklemektedir. Ancak literatürde bu değişkenlerin bir bütün olarak değerlendirildiği kapsamlı bir modelin eksik olduğu dikkat çekmektedir. Yapılan bu çalışmada, literatürdeki bahsedilen boşluğu doldurmak amacıyla ahlaki temeller, suçluluk ve utancın obsesif inanışlar üzerindeki etkileri bir bütün olarak kapsamlı bir modelle ele alınmıştır. Çalışma, 18 yaş ve üzeri ve okuma-yazma bilen 431 katılımcı ile tamamlanmıştır. Yürütülen hiyerarşik çoklu regresyon analizleri, ahlaki temellerin obsesif inanışları anlamlı bir şekilde yordadığını ve utancın bu ilişkiyi istatistiksel olarak anlamlı şekilde güçlendirdiğini göstermiştir. Buna karşın, suçluluk değişkeninin ikinci adımda modele eklenmesi, obsesif inanışlar üzerinde anlamlı bir etki oluşturmamıştır. Bulgular, obsesif inanışların sadece ahlaki temellerle değil, aynı zamanda utanç ile de güçlü bir ilişki içinde olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, klinik anlamda suçluluk ve utancın doğru bir biçimde ayrımına varılmasının, özellikle obsesif inanışların anlaşılması ve tedavi edilmesinde önemli bir rol oynadığının altını çizmektedir. Bulgular, terapötik müdahalelerde etik temeller, suçluluk ve utancın bir bütün olarak ele alınmasının tedavi süreçlerini hızlandırabileceğini ve daha etkili kılabileceğini vurgulamaktadır. Bu çalışma, gelecekte yapılacak araştırmalar için değerli bir temel sunarak obsesif inanışların ve obsesif kompulsif bozukluğun daha iyi anlaşılmasına ve tedavi edilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research has investigated the relationship between obsessive beliefs and moral foundations, guilt, and shame. Further, the literature synthesizes that moral foundations are strong predictors of obsessive beliefs, with guilt and shame related to such beliefs. On the other hand, general models that place these variables under joint investigation are absent from the literature. In an effort to fill this gap, the present study investigates the effects of moral foundations, guilt, and shame on obsessive beliefs using a comprehensive model. Hierarchical multiple regression analyses demonstrated that moral foundations significantly predicted obsessive beliefs and shame statistically significantly strengthened this relationship. The inclusion of guilt into the model, however, did not result in a significant effect on obsessive beliefs. These results suggested that obsessive beliefs relate significantly to moral foundations and feelings of shame. From a clinical perspective, the differential conceptualization of guilt and shame will be important in understanding and treating obsessive beliefs more effectively. Findings from the study showed that moral foundations, guilt, and shame can be used in a therapeutic framework and would most likely enable better treatment outcomes and efficiency. The research is indeed an important starting point for further studies aimed at developing an overall understanding of the cognition and remediation of obsessive beliefs and obsessive-compulsive disorder.