The legal impact of climate change in the Mediterranean Sea: Evaluation of adaptation and mitigation measures
Akdeniz'de iklim değişikliğinin yasal etkileri: Uyum ve azaltım önlemlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 917812
  2. Yazar: DERYA ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik, Ulaştırma Hukuku ve Siyaseti
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Medeniyetlerin beşiği ve olağanüstü biyolojik çeşitliliğe sahip olan Akdeniz, eşi benzeri görülmemiş bir zorluk olan iklim değişikliği ile karşı karşıyadır. Yükselen deniz seviyeleri, okyanus asitlenmesi ve giderek daha sık yaşanan aşırı hava olayları, bu değerli ekosistemi ve ona bağlı milyonlarca insanın geçim kaynaklarını tehdit etmektedir. Bu kriz, iklim eylemlerini yöneten yasal çerçevelerin incelenmesini ve mevcut uyum ve azaltım önlemlerinin net bir değerlendirmesini gerektirmektedir. Bu tez, Akdeniz'deki iklim değişikliği ile alakalı karmaşık yasal mevzuatı derinlemesine inceleyerek mevcut çalışmaların etkinliğini ve uygulanabilirliğini analiz etmektedir. Uluslararası anlaşmalar, bölgesel sözleşmeler ve kıyıdaş ülkelerin ulusal politikaları; iklim değişikliğinin Akdeniz üzerindeki çok yönlü etkilerini ele alma noktasındaki yeterliliklerini değerlendirmek amacıyla incelenmektedir. Bu inceleme, mevcut yasal mekanizmaların uygulanabilirliğinin analiz edilmesini, yeni yasal yolların araştırılmasını ve uluslararası iklim anlaşmalarındaki yaptırım mekanizmalarının etkilerinin ele alınmasını içermektedir. Bu çalışma, güçlendirilmiş bir yasal çerçeve içinde iklim direncinin artırılması için uyum ve azaltım yollarının etkinliğini araştırmaktadır. Akdeniz'deki iklim değişikliğine yönelik uluslararası, bölgesel ve ulusal mevzuatların yasal boyutlarını inceleyerek bölgenin karşılaştığı zorluklar ve fırsatlar hakkında daha derin bir anlayışa katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. İklim değişikliğinin etkilerini hafifletmek ve Akdeniz için daha sürdürülebilir bir gelecek sağlamak amacıyla güçlendirilmiş yasal çerçevelere, artırılmış bölgesel iş birliğine ve yenilikçi yasal çözümlere duyulan acil ihtiyacın altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
The Mediterranean Sea, a cradle of civilization and a region of exceptional biodiversity faces an unprecedented challenge: climate change. Rising sea levels, ocean acidification, and increasingly frequent extreme weather events threaten this invaluable ecosystem and the livelihoods of millions who depend on it. This crisis demands a critical examination of the legal frameworks governing climate action and a clear-eyed evaluation of existing adaptation and mitigation measures. This thesis delves into the complex legal landscape of climate change in the Mediterranean, analysing the efficacy and feasibility of current responses. International agreements, regional frameworks, and national policies are scrutinized to assess their adequacy in addressing the multifaceted impacts of climate change on the Mediterranean Sea. This includes analysing the feasibility of strengthening existing legal mechanisms, exploring emerging legal avenues, and addressing the inadequacies of sanction mechanisms within international climate agreements. Beyond evaluation, this work explores pathways for enhancing climate resilience within a strengthened legal framework. By critically examining the legal dimensions of climate action in the Mediterranean Sea, this thesis aims to contribute to a deeper understanding of the challenges and opportunities facing the region. It underscores the urgent need for strengthened legal frameworks, enhanced regional cooperation, and innovative legal solutions to mitigate the impacts of climate change and foster a more sustainable future for the Mediterranean.