Neoliberal reflections in reading texts of work, employment, and career-oriented units in EFL textbooks
İngilizce ders kitaplarındaki iş, istihdam ve kariyer odaklı ünitelerin okuma metinlerinde neoliberal yansımalar
- Tez No: 917811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dil öğretim kitapları, yalnızca bir dilin dilbilgisel özelliklerini öğretmeyi amaçlayan 'damıtılmış araçlar' değildir. Bu kitaplar, tipik dil öğrenme hedefleri ve alıştırmalarının yanı sıra kendi ajandalarını da ortaya koyar. Bu noktadan hareketle, bu çalışma, İngilizce Yabancı Dil (EFL) kitaplarının iş, istihdam ve kariyerle ilgili bağlamlarda neoliberal ideolojiyi nasıl yansıttığını incelemeyi amaçlamaktadır. Fairclough'un 3 boyutlu Eleştirel Söylem Analizi modelini kullanarak, bu çalışma, farklı yayınevleri ve seviyelerden dört kitaptan okuma pasajlarını ve ilgili etkinlikleri inceleyerek, uyum sağlayabilirlik, kendini geliştirme, bireysel girişim, öz pazarlama ve uzman rehberliği gibi neoliberal değerlerin metinlerde nasıl yerleştiğini ortaya koymaktadır. Bulgular, EFL ders kitaplarının belirli dil seçimleriyle neoliberal ideolojiyi teşvik ederek öğrencilerin kariyer gelişimi ve bireysel başarı hakkındaki görüşlerini dolaylı yollarla etkilemeyi amaçladığını göstermektedir. Bu çalışma, dil öğretim materyallerinde potansiyel ideolojik izlerin varlığı konusunda farkındalık yaratarak dil öğretimindeki örtük müfredat üzerine yapılan araştırmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Language textbooks are not 'distilled tools' that solely aim to teach linguistic features of a language. They bring their own agendas to the table along with typical language learning objectives and exercises. Building on this, this study aims to investigate how English as a Foreign Language (EFL) textbooks reflect neoliberal ideology in work, employment, and career-related contexts. By using Fairclough's 3-dimensional Critical Discourse Analysis model, this study examines reading passages and related activities from four textbooks across different publishers and levels to uncover how certain neoliberal values such as adaptability, self-development, personal agency, self-marketing, and expert guidance are embedded in the texts. The findings reveal that EFL textbooks aim to influence learners' views on career progress and individual success in subtle ways by encouraging neoliberal ideology with specific language choices. This study contributes to the growing body of research on the hidden curriculum in language teaching by raising awareness about the existence of potential ideological traces in language teaching materials.