Relationship between inflation and economic growth: The case of Türkiye
Enflasyon ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 917828
  2. Yazar: EMRE BEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAYE GENCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada enflasyon ile ekonomik büyüme ilişkisinin Türkiye örneğinde incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Elektronik Veri Dağıtım Sistemi (EVDS)'nden alınan veriler kullanılmıştır (TCMB, 2023). Çalışmada 2003-2023 yılları arası çeyrek dönemlik enflasyon (TÜFE) ve ekonomik büyüme (GSYİH'nın değişimi) değişkenleri kullanılmıştır. Çalışmada ekonometrik yöntem olarak zaman serisi teknikleri kullanılmıştır. Öncelikle değişkenler için durağanlık analizi yapılmıştır. Bu analiz için ise“Genişletilmiş Dickey Fuller (ADF)”birim kök testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisinin incelenmesinde“Granger Nedensellik Analizi”kullanılmıştır. Belirlenen nedensellik ilişkisinin gücünü incelemek üzere regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan ADF birim kök testi sonucu, ekonomik büyüme (GSYİH) serisi düzey değerlerinde % 5 anlamlılık düzeyinde durağan olup enflasyon (TÜFE) serisi düzey değerlerinde durağan olmadığından, TÜFE verisi birinci dereceden durağan hale getirilmiştir. Yapılan Granger nedensellik analizi sonucunda, enflasyondan büyümeye doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisine rastlandığı görülmüştür. Yani Granger nedensellik analizine göre, Türkiye'de enflasyon büyümeyi etkilemektedir. Enflasyon verisinin ekonomik büyümeyi etkilediği yöndeki tek taraflı test sonucunda, oluşturulan regresyon denkleminde, enflasyon değeri -0,14 olduğundan büyüme ile enflasyon arasında negatif yönde bir ilişki bulunmaktadır. Yani % 1 birimlik enflasyon artışı büyümeyi % 0,14 oranında azaltmaktadır. Bu sonuç Türkiye için yapılan çalışmaların çoğundan elde edilen sonuçlara uygundur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between inflation and economic growth in the example of Turkey. Data from the Central Bank of the Republic of Turkey (TCMB) Electronic Data Distribution System (EVDS) was used in the study (TCMB, 2023). In the study, quarterly inflation (CPI) and economic growth (change in GDP) variables between 2003 and 2023 were used. Time series techniques were used as an econometric method in the study. First of all, stationarity analysis was performed for the variables. For this analysis, the“Extended Dickey Fuller (ADF)”unit root test was used.“Granger Causality Analysis”was used to examine the causality relationship between the variables. Regression analysis was performed to examine the strength of the causality relationship. As the result of the ADF unit root test, the economic growth (GDP) series is stationary at the 5% significance level at level values, but the inflation (CPI) series is not stationary at level values, CPI data has been made stationary to the first degree. As a result of the Granger causality analysis, it was seen that there was a one-way causality relationship from inflation to growth. In other words, according to Granger causality analysis, inflation affects growth in Turkey. As a result of the one-sided test that inflation data affects economic growth, in the regression equation created, there is a negative relationship between growth and inflation since the inflation value is -0.14. In other words, a 1% inflation increase reduces growth by 0.14%. This result is consistent with the results obtained from most studies conducted for Türkiye.