The liability for loss of or damage to goods from a collision involving mass
İnsansız gemilerin dahil olduğu çatmada yüke gelen zarardan taşıyanın sorumluluğu
  1. Tez No: 917827
  2. Yazar: HASAN BURAK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA VAR TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik, Ulaştırma Hukuku ve Siyaseti
  12. Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Uluslararası niteliğe de haiz olan deniz taşımacılığında yeknesak kurallar oluşturma çabaları dikkate alındığında, paydaşlar arasında bir şekilde süregelen dengenin, deniz otonom su üstü gemiler (otonom gemiler) yaygınlaştığında nasıl gözetileceği önemli bir konudur. Zira; mürettebatın gemide olmayışı, geminin uzaktan kontrolü, gemi ile kontrol merkezi arasında kesintisiz veri iletişiminin gerekliliği gibi önemli teknik ve teknolojik değişikliklerin, taşıma, çatma, teknik kusur, denize elverişlilik vb. kurallar çerçevesinde nasıl ele alınacağı henüz belli değildir. Gerek çatmadan doğan zararlardan gerekse de deniz yoluyla eşya taşımada taşıyanın yüke gelen zıya veya hasardan sorumluluk kurallarının temelini kusurun varlığı oluşturmaktadır. Otonom gemilerin uzaktan veya yapay zekâ ile kontrolü esnasında ise kusurun kime atfedilebilir olacağı ile gemi sahibinin yükümlülükleri ön plana çıkmaktadır. Otonom gemilerle ilgili ilk çalışmalarda dört otonom seviyesinin belirlenmesinin, bunların bir gemi tipi olarak ele alınarak sorumluluk kurallarının - özellikle de yapay zekâ söz konusu olduğunda- ayrı ayrı ele alınması şeklinde bir yaklaşıma yol açtığı söylenebilir. Ne var ki, Uluslararası Denizcilik Örgütünde (IMO) devam eden MASS Kod oluşturma çalışmalarında otonom seviyesi yaklaşımından ayrılarak, belirlenen seviyelerin geminin seyrüseferi esnasında seyir/operasyon modu olacağı yaklaşımının benimsenmesi, sorumluluk kurallarının da yeknesak bir şekilde yorumlanma ihtiyacını bir kez daha ortaya koymuştur denilebilir. Öyle ki, IMO'da otonom gemilerin seyrüseferi esnasında -yapay zekâ ile seyir esnasında dahi- her daim sorumlu bir uzaktan kontrol merkezinin ve bu merkezde gerektiğinde seyir/operasyon modunu değiştirmekle görevli bir kaptanın bulunacağının kararlaştırılmış olması, kusurun doğru seyir/operasyon moduna geçiş yapmayan/yaptırmayan uzaktan kontrol merkezinde konuşlu kaptana atfedilebilir olacağını söylemeye imkân kıldığı ifade edilebilir. Velhasıl, bu tezde öncelikle çatmaya ve deniz yoluyla eşya taşımaya dair sorumluluk kuralları ele alınmış, ardından otonom gemilerle ilgili IMO'da devam eden çalışmalara yer verilerek, mevcut sorumluluk kuralları otonom gemilerin teknik/teknolojik farklılıkları çerçevesinde değerlendirmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the context of international maritime transport, the ongoing efforts to establish uniform rules raise significant questions about how the existing balance among stakeholders will be maintained as maritime autonomous surface ships (MASS) become more prevalent. The absence of crew, the remote control of ships, and the necessity for uninterrupted data communication between the vessel and the control centre are crucial technical and technological changes that have yet to be addressed within the framework of rules concerning carriage, collision, technical fault, seaworthiness, etc. The foundation of liability rules regarding damages arising from collisions, as well as the carrier's liability for loss of or damage to goods, is based on the existence of fault. In the context of controlling MASS remotely or via artificial intelligence, the attribution of fault and the obligations of the shipowner become prominent issues. Initial studies on MASS have led to the identification of four levels of autonomy, suggesting that these levels should be treated as distinct ship types, particularly concerning liability rules when artificial intelligence is involved. However, in the ongoing MASS Code development studies at the International Maritime Organization (IMO), a departure from the degree of autonomy approach has been made, adopting the view that the defined degrees will correspond to the navigation/operation mode during the vessel's voyage. This shift underscores the need for uniform interpretation of liability rules. Indeed, the IMO has established that there must always be a responsible remote-control centre during the navigation of MASS, including when using artificial intelligence, and that a master responsible for changing the navigation/operation mode must be present at that centre. This implies that fault could be attributed to the master at the remote-control centre if they fail to switch to the appropriate navigation/operation mode. Consequently, this thesis primarily examines the liability rules related to collisions and the carriage of goods by sea, followed by a discussion of the ongoing IMO studies concerning MASS, assessing the existing liability rules within the context of the technical and technological differences associated with autonomous vessels.