Geçici hemodiyaliz kateteri uygulamalarının performans ve komplikasyonlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 91785
  2. Yazar: ERTUĞRUL GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Üniversitemiz hastanesinde yaygın biçimde uygulanan geçici hemodiyaliz kateteri uygulamalarının genel profilini çıkartmak, uygulamanın infeksiyöz ve trombotik komplikasyonlarını detaylı olarak değerlendirmek, farklı uygulama yerlerinin resirkülasyona etkisini ve farklı lokal bakım politikalarının mikrobiyolojik parametreler ve infeksiyöz komplikasyonların oluşumuna etkisini belirlemek amacıyla geçici hemodiyaliz kateteri ile hemodiyalize giren 93 hasta çalışmaya alındı. Geçici hemodiyaliz kateteri uygulanan hastalarda üç farklı lokal bakım politikası uygulandı; 1- %10'luk povidon iyot, 2- %10'luk povidon iyot+mupirosin, 3- %10'luk povidon iyot+fusidik asit. infeksiyöz komplikasyonlar açısından her üç grup arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Grup 2 ve 3' de grup V den farklı olarak S. aureus' un neden olduğu infeksiyöz bir komplikasyona rastlanmadı. Ek olarak femoral ve subklaviyan yerleşim arasında da infeksiyöz komplikasyonların gelişmesi açısından anlamlı bir fark saptanamadı. Kateteri takan kişinin deneyimsiz olması, kateterin kalış süresinin uzaması ile infeksiyöz komplikasyonların arttığı gösterildi. Ayrıca kateter giriş yeri ile kateter dış kısmı kültürü ve kateter giriş delikleri ile kateter lümeni kültürü karşılaştırıldığında, büyük oranda aynı mikroorganizmaların ürediği bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to learn the general profile of hemodialysis catheters used widely in our university hospital, to detail the infectious and thrombotic complications, to determine the effect of different local care protocols on microbiological parameters and infectious complications in 93 uremic patients undergoing hemodialysis by temporary catheters. Three different local care protocols were performed; 1- 10% povidon iod, 2- 10% povidon iod+mupirocin, 3- 10% povidon iod+fusidic acid. Regarding the infectious complications, we did not find any differences statistically significant among these groups. As opposed to groupl, no infectious complications by S. aureus was determined in other groups. Besides, as for the infectious complications no meaningful difference could be determined between femoral and subclavian hemodialysis catheters. The frequency of infectious complications increased as the physicians performing the procedure became inexperienced and as the duration of time that catheter left in place became longer. The microorganisms cultured from the entrance of catheter and the catheter entrance pores were found to be the similar ones cultured from the external part of the catheter and the catheter lumen.