Radyoaktif iyota refrakter diferansiye tiroit kanserlerinde F-18 FDG PET/BT ile Ga-68 PSMA PET/BT görüntülemesinin karşılaştırılması
Comparison of FDG PET/CT and Ga-68 PSMA PET/CT imaging in radioactive iodine-refractory differentiated thyroid cancer
- Tez No: 917850
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET SAİT SAĞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Radyoaktif iyoda refrakter diferansiye tiroit kanserinde (RAİR-DTK) görüntülemede İyot-131 (I-131) refrakter durumdan dolayı istenen başarı sağlanamamaktadır. Bu sebeple rutin kullanımda olan FDG PET/BT ile Ga-68 PSMA PET/BT'nin lezyon deteksiyonu başarılarının karşılaştırılması hedeflenmiştir. Ayrıca Ga-68 PSMA PET/BT ile PSMA'nın teranostik potansiyelinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2022-2024 yılları arasında bölümümüzde RAİR-DTK tanısı ile takip edilen hastalar dahil edildi. Aralarında 3 aydan fazla olmamak koşuluyla FDG PET/BT ve Ga-68 PSMA PET/BT görüntülemeleri yapıldı. Her iki görüntülemede arka plan aktivitesinden yüksek tutulum gösteren alanlar pozitif olarak değerlendirildi. Fizyolojik tutulum alanları ve BT kesitlerinde benign görünümde olan odaklar dahil edilmedi. İki görüntüleme yönteminin lezyon deteksiyon oranları hesaplandı. Lezyonların SUVmaks değerleri ile kan havuzu (aorta) SUVort değerleri birbirine bölünerek lezyon/arka plan oranı (TBR) hesaplandı. Bulgular: FDG PET/BT'de Ga-68 PSMA PET/BT'ye göre anlamlı olarak daha fazla sayıda lezyon tespit edildi. Tiroit loju, lenf nodu, akciğer ve diğer bölgelerde FDG PET/BT daha çok sayıda lezyon gösterirken; kemikte Ga-68 PSMA PET/BT'de daha fazla sayıda lezyon saptandı. FDG PET/BT SUVmaks değerleri ve TBR değerleri Ga-68 PSMA PET/BT'ye göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Ayrıca Ga-68 PSMA PET/BT'de 10 hastada karaciğer SUVmaks değerinden daha yüksek SUVmaks değeri olan lezyon/lezyonlar saptanmış olup bu hastaların PSMA bazlı radyonüklit tedavilerden fayda görebilecekleri öngörülmüştür. Sonuç: Genel olarak FDG PET/BT Ga-68 PSMA PET/BT'den daha yüksek lezyon deteksiyonu göstermiş olsa da PSMA PET daha fazla kemik lezyonu tespit etmiştir. Ayrıca tedavi imkanları kısıtlı olan bu hasta grubunda radyonüklit tedavi imkanını öngörmek açısından da PSMA PET faydalı olabilecektir. Daha geniş serilerle yapılacak çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aim to compare the lesion detection rates of routinely used FDG PET/CT with those of Ga-68 PSMA PET/CT in radioactive iodine-refractory differentiated thyroid cancer (RAIRDTC). Additionally, the study aims to evaluate the theranostic potential of PSMA using Ga-68 PSMA PET/CT. Materials and Methods: Patients with RAIR-DTC followed in our department between 2022- 2024 were included in the study. FDG PET/CT and Ga-68 PSMA PET/CT imaging were performed. Areas with higher uptake than the background were considered positive, excluding physiological uptake and benign foci on CT. Lesion detection rates were calculated and the tumor-to-background ratio (TBR) was determined by dividing the SUVmax values of the lesions by the SUVmean values of the blood pool (aorta). Results: FDG PET/CT detected a significantly higher number of lesions than Ga-68 PSMA PET/CT, including in the thyroid bed, lymph nodes, lungs, and other regions; while Ga-68 PSMA PET/CT detected more lesions in the bones. The SUVmax and TBR values on FDG PET/CT were found to be significantly higher compared to Ga-68 PSMA PET/CT. Additionally, in 10 patients, Ga-68 PSMA PET/CT detected lesions with SUVmax values higher than the liver SUVmax, suggesting that these patients might be candidates for PSMA-based radionuclide therapy. Conclusion: Although FDG PET/CT demonstrated higher lesion detection compared to Ga-68 PSMA PET/CT, PSMA PET detected more bone lesions. Additionally, PSMA PET may be beneficial in predicting the potential for radionuclide therapy in this patient group with limited treatment options. Further studies with larger cohorts are necessary.