Hastanemize bcg aşısı sonrası yan etkiler açısından başvuran olguların retrospektif olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 917857
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bacille Calmette Guérin (BCG) aşısı dünya çapında en yaygın kullanılan aşılardan biridir. Bu çalışmamız; BCG aşısı sonrası istenmeyen yan etkilerin (lokal; akıntı, şişlik, kızarıklık ve bölgesel; lenfadenopati) yönetimi, laboratuvara yansıması, PPD sonuçları, immün yetmezlik taramasının hangi hastalara yapılması gerektiğini belirlemeyi, semptomların başlangıç ve gerileme zamanları ile henüz optimum bir yaklaşım belirsizliği olan tedavi noktasında fikir sahibi olmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniğinde 01.01.2014-30.06.2024 arasında BCG aşısı sonrası yan etkiler nedeniyle başvuran 57 hasta dahil edilmiştir. Hastaların cinsiyet, başvuru yaşı gibi demografik özellikleri, klinik seyirleri, tüberküloz temas öyküleri, semptom gerileme süreleri, laboratuvar ile ppd tetkiklerine ait veriler kayıt altına alındı. Elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Spss uygulaması kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya toplam 57 hasta (%63,2 erkek, %36,8 kız) dahil edilmiştir. Hastalar klinik olarak 3 gruba ayrılmıştır. %82,5 lokal Enfeksiyon, %7 Lenfadenit görülen fakat MSMD görülmeyen (Lenfadenit+, MSMD-), %10,5 Lenfadenit ve MSMD birlikte izlenen (Lenfadenit+ MSMD+) şeklinde dağılım göstermiştir. Hastaların %86'sında kızarıklık, %80,7'sinde şişlik, %33,3'ünde akıntı ve %17,5'inde aksiller lenfadenopati gözlenmiştir. BCG aşısı sonrası en sık gözlenen yan etkiler şişlik ve kızarıklık olurken, Lenfadenit+MSMD+ grubunda akıntı ve kızarıklık gibi yerel semptomların daha düşük sıklıkta görülmesi dikkat çekicidir. Lokal enfeksiyon grubundaki hastalarda semptomların başlama zamanı 4,00 [3,00-6,50] ay, gerileme zamanı ise 4 [4,00-12,00] hafta olarak kaydedilmiştir. Lenfadenit+MSMD+ grubunda semptomlar 6,08±1,74 ayda başlamış, gerileme süresi ise 33,67±11,82 hafta ile en uzun süre olmuştur. Laboratuvar bulgularında, Lenfadenit+MSMD+ grubunda CRP yüksekliği %66,7 oranında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The Bacille Calmette-Guérin (BCG) vaccine is one of the most widely used vaccines worldwide. This study aims to assess the management of adverse effects following BCG vaccination (local: discharge, swelling, redness; regional: lymphadenopathy), their laboratory reflections, PPD test results, criteria for screening immunodeficiencies, symptom onset and resolution times, and to provide insights into the treatment approaches for which no optimal consensus currently exists. Materials and Methods: Fifty-seven patients who presented to the Pediatric Infectious Diseases Clinic at Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between January 1, 2014, and June 30, 2024, due to adverse effects following BCG vaccination were included in this study. Demographic characteristics such as gender and age at presentation, clinical course, history of tuberculosis exposure, symptom resolution times, and laboratory and PPD test results were recorded. All data were statistically analyzed using SPSS software. Results: A total of 57 patients (63.2% male, 36.8% female) were included. Patients were divided into three clinical groups: 82.5% with local infection, 7% with lymphadenitis but no MSMD (Lymphadenitis+, MSMD-), and 10.5% with both lymphadenitis and MSMD (Lymphadenitis+ MSMD+). Redness (86%), swelling (80.7%), discharge (33.3%), and axillary lymphadenopathy (17.5%) were observed. The most common adverse effects were swelling and redness, while the Lymphadenitis+ MSMD+ group showed a lower frequency of local symptoms such as discharge and redness. In the local infection group, symptoms started at 4.00 [3.00–6.50] months and resolved within 4 [4.00–12.00] weeks. In the Lymphadenitis+ MSMD+ group, symptoms started at 6.08±1.74 months, with a significantly prolonged resolution time of 33.67±11.82 weeks. Laboratory findings revealed elevated CRP levels in 66.7% of the Lymphadenitis+ MSMD+ group.