Nazofarengeal sürüntü testinde respiratuvar sinsityal virüs veya influenza virüs saptanan 1-24 ay arası çocukların demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of demographic, clinical, and laboratory characteristics of children aged 1-24 months in whom respiratory syncytial virus or influenza virus was detected in nasopharyngeal swab tests
- Tez No: 917856
- Danışmanlar: DR. ABDULRAHMAN ÖZEL, DOÇ. DR. MELTEM EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
AMAÇ: RSV ve İnfluenza virüslerinin sebep olduğu enfeksiyonlar, asemptomatik bir klinik seyirden ölümle sonuçlanabilecek kadar ağır enfeksiyon tablolarına neden olan, solunum yolu bulgularının ön planda olduğu hastalıklardır. Çalışmamızda İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Temmuz 2022 - Temmuz 2024 tarihleri arasında solunum yolu semptom ve bulgularıyla başvuran ve nazofarengeal sürüntü örneklerinde RSV veya İnfluenza etkenlerinden biri pozitif olan 1 ay - 24 ay arası çocuk hastaların demografik özellikleri, aylara göre etken sıklıkları, başvuru anındaki şikayetleri ve bulguları, akut ve kronik hastalık tanıları, servis veya Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi yatış ve oksijen desteği ihtiyaçları ile laboratuvar sonuçlarının değerlendirilmesi hedeflendi. Ayrıca İnfluenza A ve İnfluenza B arasında demografik, klinik ve laboratuvar farklılıkların araştırılması amaçlandı. 1 ay- 24 ay arası hasta grubunda sık karşılaşılan bu iki viral etkenin klinik seyrinin aydınlatılması, erken antiviral tedavi ile hastalık süresini, komplikasyon sıklığını, gereksiz antibiyotik kullanımını azaltarak prognoza etkisine yol gösterici olması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Dahil edilme kriterlerini karşılayan hastaların otomasyon sistemindeki demografik bilgileri, özgeçmişleri, klinik seyirleri, laboratuvar sonuçları retrospektif olarak incelenip kaydedildi. Hastalar iki grupta incelendi. İlk grupta tüm hastalar, RSV pozitif veya influenza pozitif olanlar karşılaştırıldı. İkinci grupta ise İnfluenza A veya İnfluenza B pozitif olan hastalar karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmamıza 71'i erkek (%56, 8), 54'ü (%43,2%) kadın olmak üzere toplam 125 çocuk hasta dahil edildi. Ortalama yaşları 11,6 ± 7,2 aydı. Hastaların %20,8'inde (26/125) RSV, %54,4'ünde (68/125) İnfluenza A, %24,8'inde (31/125) ise İnfluenza B pozitif bulundu. En sık başvuru semptomları sırasıyla %94,4 ateş, %80 öksürük, %65 beslenmede azalma görüldü. Hastaneye başvurudaki akut tanıları %59,2'sinde üst solunum yolu enfeksiyonu, %31,2'sinde bronşiolit, %9,6'sında pnömoniydi. Hastaların %18,4'ünün en az bir kronik hastalığı vardı. Hastaların %28,8'i çocuk servisine, %3,2'si ÇYBÜ'ye yatırıldı. RSV pozitif hastalar ile İnfluenza pozitif hastalar karşılaştırıldığında ortanca yaşlar benzerdi. Her iki etken de erkeklerde fazla görülse de istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Başvuru aylarına göre influenza aralık ve ocak aylarında daha fazla iken, RSV aralık ve mart aylarında daha sıktı. Ateş, her iki etkende de en sık görülen semptomdu ve influenzada daha yüksek olarak anlamlı bulundu (p=0,034).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Respiratory infections caused by Respiratory Syncytial Virus (RSV) and Influenza viruses can range from asymptomatic to severe, life-threatening conditions, predominantly manifesting with respiratory symptoms. This study aimed to evaluate the demographic characteristics, monthly prevalence, presenting complaints, physical findings, acute and chronic disease diagnoses, hospitalization rates, need for oxygen support and laboratory findings of infants and children aged 1-24 months who presented to Istanbul Bagcilar Training and Research Hospital between July 2022 and July 2024 with respiratory symptoms and tested positive for RSV or Influenza in nasopharyngeal swab samples. Additionally, we sought to investigate demographic, clinical, and laboratory differences between Influenza A and B. The objective was to elucidate the clinical course of these two common viral agents in the 1-24-month age group and to provide guidance on the impact of early antiviral treatment on disease duration, complication rates, and unnecessary antibiotic use, thereby improving prognosis. MATERIALS AND METHODS: This retrospective study analyzed the demographic data, medical histories, clinical courses, and laboratory results of children aged 1-24 months who presented to our hospital with respiratory symptoms and tested positive for RSV or Influenza from the hospital's patient transformation system. Patients were divided into two groups: all patients (RSV-positive or Influenza-positive) and Influenza A-positive versus Influenza B-positive. RESULTS: A total of 125 children were included in the study, 71 (56.8%) boys and 54 (43.2%) girls. The mean age was 11.6 ± 7.2 months. RSV was detected in 20.8% (26/125) of patients, Influenza A in 54.4% (68/125), and Influenza B in 24.8% (31/125). The most common presenting symptoms were fever (94.4%), cough (80%), and decreased feeding (65%). Acute diagnoses upon presentation included upper respiratory tract infection (URTI) (59.2%), bronchiolitis (31.2%), and pneumonia (9.6%). Eighteen point four percent of patients had at least one chronic disease. Twenty-eight point eight percent of patients were admitted to the pediatric ward, and 3.2% to the pediatric intensive care unit. When comparing RSV-positive and Influenza-positive patients, the medyan ages were similar. Both agents were more prevalent in males, although the difference was not statistically significant. Influenza was more common in December and January, while RSV was more prevalent in December and March. Fever was the most common symptom in both groups and was significantly higher in Influenza (p=0.034).