Atopik dermatit tedavisine yönelik postbiyotik kaynaklı lipozomal ilaç taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi, optimizasyonu ve in vitro değerlendirilmesi
Development, optimization, and in vitro evaluation of postbiotic-derived liposomal drug delivery systems for the treatment of atopic dermatitis
- Tez No: 917859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu doktora tezinde, atopik dermatit tedavisine yönelik, postbiyotik içerikli lipozomal ilaç taşıyıcı sistemlerin ve stratejilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tez kapsamında atopik dermatit tedavisine yönelik postbiyotik içerikli lipozom ve lipozomal jel formülasyonları geliştirilip optimize edilmiştir. Çalışma kapsamında geliştirilen nano boyutlu katyonik lipozomal ilaç taşıyıcı sistemlerin in vitro antimikrobiyal etkinlikleri incelenmiş, stabilite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Önformülasyon çalışmaları sonucunda optimize edilen lipozomal taşıyıcı sistemin partikül boyutu 185,32 ± 0,80 nm, polidispersite indeksi 0,206 ± 0,012, zeta potansiyeli 35,0 ± 0,5, enkapsülasyonu etkinliği %17,52 olarak belirlenmiştir. İn vitro antimikrobiyal aktivite çalışmaları formüle edilmiş postbiyotiklerin serbest postbiyotiklerle benzer antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir. Hazırlanan lipozomal jel formülasyonları reolojik davranışlar, uzun dönem stabilite ve in vitro antimikrobiyal aktivite açışından değerlendirildiğinde LJ1 numaralı formülasyonun optimum formülasyon olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Bu sonuçlar, lipozomal jel formülasyonlarının postbiyotiklerin antimikrobiyal etkilerini desteklerken kullanım avantajları da sağladığını göstermektedir. Sonuç olarak, bulgular postbiyotiklerin ve lipozomal jel formülasyonlarının antimikrobiyal potansiyelinin daha iyi anlaşılmasına ve farmasötik uygulamalarda kullanımlarının optimize edilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This PhD thesis aimed to develop postbiotic liposomal drug delivery systems and strategies for treating atopic dermatitis. Materials and Methods: Within the scope of the thesis, postbiotic-containing liposome and liposomal gel formulations for treating atopic dermatitis were developed and optimized. In vitro antimicrobial activities of the nano-sized cationic liposomal drug carrier systems developed within the scope of the study were investigated, and stability studies were carried out. Results: As a result of the pre-formulation studies, the particle size of the optimized liposomal carrier system was determined as 185.32 ± 0.80 nm, polydispersity index as 0.206 ± 0.012, zeta potential as 35.0 ± 0.5, and encapsulation efficiency as 17.52%. In vitro antimicrobial activity studies show that the formulated postbiotics have a similar antimicrobial activity to free postbiotics. When the prepared liposomal gel formulations were evaluated regarding rheological behavior, long-term stability, and in vitro antimicrobial activity, it was determined that formulation LJ1 was the optimum formulation. Conclusion: These results show that liposomal gel formulations support the antimicrobial effects of postbiotics while providing advantages of use. In conclusion, the findings contribute to a better understanding of the antimicrobial potential of postbiotics and liposomal gel formulations and optimize their use in pharmaceutical applications.