İnsan glioblastoma multiforme hücre hattında TFB-TBOA ile modifiye yeşil hidrotermal sentez CE2O3 nanopartiküllerin antiproliferatif ve moleküler yolaklarının araştırılması
Investigation of antiproliferative and molecular pathways of green hydrothermal synthesisCE2O3 nanoparticles modified with TFB-TBOA in human glioblastoma multiforme cell line
- Tez No: 917866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ALP NALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Meslek Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
; Glioblastoma multiforme (GBM), en sık görülen kötü huylu primer beyin tümörüdür ve genellikle ölümle sonuçlandığı bildirilmiştir. Multimodal tedavi yaklaşımı; cerrahi, kemoterapi ve radyoterapidir. Bu tedavi yaklaşımı ile sağ kalım süresi iki yıla kadar uzatılabilir. Sağ kalım süresi multidisipliner bir yaklaşımla kısa bir süre uzatılabilse de GBM için kesin bir tedavi bulunamamıştır. TFB-TBOA, sinir sisteminde önemli bir rol oynayan glutamat taşıyıcılarını bloke eden güçlü bir bileşiktir. Daha basit bir ifadeyle, beyindeki belirli proteinlerin (glutamat taşıyıcıları) çalışmasını engelleyerek sinir iletişimini etkiler. Glutamat, beyindeki en yaygın uyarıcı nörotransmiterdir. Sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlar. Ancak aşırı glutamat, nöronlara zarar verebilir ve çeşitli nörolojik hastalıklara yol açabilir. TFB-TBOA, özellikle glial hücrelerde bulunan glutamat taşıyıcılarını hedef alır. Bu taşıyıcılar, sinaptik boşluğa salınan fazla glutamatı temizleyerek nöronları korur. TFB-TBOA bu taşıyıcıları bloke ederek, sinaptik boşlukta glutamat seviyesini yükseltir. Glutamat seviyesinin yükselmesi ile ekzotoksisite oluşur. Çevre dostu, düşük enerji tüketimi, yüksek saflık, homojenite, biyolojik uyumluluğu ve nanoparçacık olması hasebiyle hidrotermal yeşil seryum oksit hücre ile penetrasyonunu artırmayı hedefledik Bu tezin amacı TFB-TBOA ile Modifiye Yeşil Hidrotermal Sentez Ce2O3 Nanopartiküllerin GBM hücrelerine penetrasyonunu arttırarak U-87 mg hücre hattındaki sitotoksik etkisi ve hangi moleküler yolaklar üzerinde etki ettiğini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma multiforme (GBM) is the most common malignant primary brain tumor and is reported to result in mortality. With a multimodal treatment approach, surgery, chemotherapy and radiotherapy, survival can be extended up to two years. Although survival can be extended for a short time with a multidisciplinary approach, no definitive treatment for GBM has been found. TFB-TBOA is a powerful compound that blocks glutamate transporters, which play an important role in the nervous system. In simpler terms, it affects nerve communication by blocking the functioning of certain proteins in the brain (glutamate transporters). Glutamate is the most common excitatory neurotransmitter in the brain. It enables communication between nerve cells. However, excessive glutamate can damage neurons and lead to various neurological diseases. We aimed to increase the penetration of hydrothermal green cerium oxide cells due to its environmental friendliness, low energy consumption, high safety, homogeneity, biocompatibility and nanoparticle nature. The aim of this thesis is to investigate the cytotoxic effect of TFB-TBOA Modified Green Hydrothermal Synthesis Ce2O3 Nanoparticles on the U87 mg cell line by increasing their penetration into GBM cells and which molecular pathways it affects.