Öğretmenlerin oyun algılarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of teachers' perceptions of play across various variables
- Tez No: 917867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, beden eğitimi ve sınıf öğretmenlerinin oyun algılarını çeşitli değişkenler çerçevesinde kapsamlı bir şekilde incelemektir. Araştırma, Batman ili Milli Eğitim Müdürlüğü'nde görev yapan öğretmenlerle gerçekleştirilmiş ve katılımcılar gönüllü olarak seçilmiştir. Veri toplama süreci iki bölümden oluşmuş; birinci bölümde katılımcıların demografik bilgilerini içeren kişisel bilgi formu, ikinci bölümde ise Güneş ve arkadaşları (2020) tarafından geliştirilen Oyun Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek,“oyunun işlevi”,“oyunun özgünlüğü”ve“oyunun doğası”olmak üzere üç boyutlu bir yapıya sahiptir ve Cronbach alpha değeri 0,907 olarak hesaplanmıştır. Veriler SPSS 23 yazılımı ile analiz edilmiş, normal dağılım testi ve t-testi gibi istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Araştırma, öğretmenlerin oyun temelli öğrenmeye ilişkin algılarının cinsiyet, medeni durum, branş, eğitim düzeyi, yaş ve gelir düzeyine bağlı olarak anlamlı bir şekilde değişmediğini ortaya koymuştur. Kadın ve erkek öğretmenler, evli ve bekar öğretmenler, Beden Eğitimi ve Sınıf Öğretmenliği branşlarında görev yapan öğretmenler, lisans ve yüksek lisans mezunu öğretmenler, farklı yaş gruplarındaki öğretmenler ve çeşitli gelir düzeylerine sahip öğretmenler arasında“oyunun işlevi ve oyunda ilgi/merak/keşif”,“oyunun özgünlüğü ve amacı”, ve“oyunun doğası ve kaynağı”gibi alt boyutlarda istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir. Bu bulgular, oyun temelli öğrenme yaklaşımlarının eğitimde geniş çapta benimsenebilirliğini destekleyerek, bu yöntemlerin cinsiyet, medeni durum, branş, eğitim düzeyi, yaş ve gelir düzeyine bağlı olarak etkilenmediğini ve eşit şekilde değerlendirilebileceğini göstermektedir. Sonuç olarak Oyun temelli öğrenme yaklaşımlarının etkili ve eşit şekilde uygulanabilmesi için eğitim programlarının, öğretmenlerin cinsiyet, medeni durum, branş, eğitim düzeyi, yaş ve gelir düzeyine bağlı olarak farklılaşmadan geniş bir kitleye hitap edecek şekilde tasarlanması önerilir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to comprehensively examine the perceptions of physical education and classroom teachers regarding games within the framework of various variables. The study was conducted with teachers working at the Batman Provincial Directorate of National Education, and participants were selected voluntarily. The data collection process consisted of two parts: the first part included a personal information form containing demographic details of the participants, and the second part utilized the Game Perception Scale developed by Güneş et al. (2020). The scale has a three-dimensional structure comprising“function of the game,”“uniqueness of the game,”and“nature of the game,”with a Cronbach's alpha value of 0.907. The data were analyzed using SPSS 23 software, with statistical methods such as normal distribution tests and t-tests applied. The research reveals that teachers' perceptions of game-based learning do not significantly vary based on gender, marital status, branch, educational level, age, and income level. No statistically significant differences were observed among male and female teachers, married and single teachers, Physical Education and Classroom teachers, those with undergraduate and graduate degrees, teachers of different age groups, and those from various income levels in terms of“function of the game and interest/curiosity/exploration in the game,”“uniqueness and purpose of the game,”and“nature and source of the game.”These findings support the broad applicability of game-based learning approaches in education, indicating that these methods are not influenced by gender, marital status, branch, educational level, age, and income level, and can be evaluated equally. Consequently, it is recommended that educational programs be designed to address a wide audience without differentiating based on gender, marital status, branch, educational level, age, and income level, for effective and equitable implementation of game-based learning approaches.