Korneal skarlı olgularda descemet membran endotelyal keratoplasti (DMEK) cerrahisi
Descemet membrane endothelial keratoplasty (DMEK) surgery in cases with corneal scarring'
  1. Tez No: 917868
  2. Yazar: ELİF SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK TANYILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmamızda korneal skarı bulunan primer endotel yetmezliği vakalarında DMEK cerrahisinin görsel ve fonksiyonel sonuçlarını PK cerrahisi sonuçlarıyla kıyaslayarak etkinliğini değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, cerrahi öncesi korneal skarı olup endotel yetmezliği nedeniyle Descemet membran endotelyal keratoplasti (DMEK) (Grup 1) veya penetran keratoplasti (PK) (Grup 2) uygulanmış olgular alındı. Grupların cerrahi öncesi ve sonrasında 1., 3., 6., 9. ve 12. aydaki muayenelerinde en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) , santral kornea kalınlığı (SKK), endotel hücre yoğunluğu (EHY), refraktif sferik ekivalan değeri (SE) ve gelişen komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 50 olgunun (27 DMEK, 23 PK) 50 gözü dâhil edilmiş olup, DMEK grubunun %74,1'i, PK grubunun ise %65,2'si kadındı. Cerrahi öncesi dönemde iki grubun ortalama EİDGK arasında anlamlı fark saptanmadı (DMEK: 1,71 ± 0,83 logMAR; PK: 2,17 ± 0,78 logMAR). EİDGK değerlerinde kontrol vizitlerinde her iki grupta da giderek anlamlı bir artış gözlendi ve 12. ayda ulaşılan EİDGK iki grupta (DMEK: 0,45 ± 0,32 logMAR; PK: 0,38 ± 0,19 logMAR) benzer bulundu. DMEK grubunun 1. ay (-0,27 ± 1,89 D) ve 1. yıl (0,84 ± 1,92 D) ortalama SE değerleri kıyaslandığında hiperopik kayma olduğu görülmüş olup (p;0.001), 1.
Özet (Çeviri)
Objective: The study aimed to evaluate the efficacy of Descemet membrane endothelial keratoplasty (DMEK) by comparing its visual and functional outcomes with penetrating keratoplasty (PK) in cases of primary endothelial failure with corneal scarring. Materials and Methods: This retrospective study included patients with preoperative corneal scarring and endothelial failure who underwent either DMEK (group 1) or PK (group 2). Best-corrected visual acuity (BCVA), central corneal thickness (CCT), endothelial cell density (ECD), spherical equivalent (SE) and postoperative complications were recorded at preoperative and postoperative months 1, 3, 6, 9 and 12. Results: The study included 50 eyes of 50 patients (27 in the DMEK group, 23 in the PK group) with 74,1 % and 65,2% being female, respectively. Preoperative mean BCVA showed no significant difference between the groups (DMEK: 1,71 ± 0,83 logMAR; PK: 2,17 ± 0,78 logMAR). BCVA improved significantly in both groups during follow-up visits with comparable BCVA at 12 months (DMEK: 0,45 ± 0, 32 logMAR; PK: 0,38 ± 0,19 logMAR).