Bireylerin resimlerde kaybolma (Photolurking) davranışlarının incelenmesi: Bir ölçek geliştirme çalışması
Investigation of photolurking behaviors of individuals: A scale development study
- Tez No: 917869
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE BULUT UĞURLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırma, bireylerin resimlerde kaybolma (photolurking) davranışlarına yönelik bir ölçek geliştirilmesi amacıyla metodolojik ve tanımlayıcı bir araştırmadır.Araştırma evrenini Muğla İl'inde yer alan bir üniversite ve bu üniversitenin fakülte ve yüksekokullarında öğrenim gören öğrenciler (N:19577) oluşturmaktadır. Örneklem seçimi, cinsiyet üzerinden tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir (N=533). Araştırma verileri Aralık 2023 -Ocak 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak tanıtıcı bilgi formu ve araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda 5'li likert tipi şeklinde hazırlanan 64 maddeden oluşan taslak ölçek kullanılmıştır. 64 maddeden oluşan taslak ölçek uzman görüşlerinin değerlendirilmesine sunulmuş ve sonrasında oluşturulan 54 maddelik taslak ölçek veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 23 ve AMOS 26 paket programları kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre Resimlerde Kaybolma (Photolurking) Ölçeği (RKÖ) 5 alt boyut (zaman, farkındalık, özgüven, saklanma ve bağımlılık) ve 46 maddeden oluşmuştur. Ölçek maddelerinin Kapsam Geçerlik İndeksi 0.81-1.00; madde toplam puan korelasyonları 0.31-0.84 ve alt boyutların iç tutarlılığı 0.72-0.96 arasındadır. Alt boyut puan ortalamaları; zaman 2.12 ±0.44; farkındalık 2.74 ±0.56; özgüven 2.73 ±0.60; saklanma 2.97±0.71ve bağımlılık 2.88±0.48 olarak bulunmuştur. Alt boyutlar arasındaki en güçlü ilişkinin saklanma ve bağımlılık arasında, en zayıf ilişkinin ise zaman ve özgüven arasında olduğu saptanmıştır. RKÖ 'i ile en güçlü ilişkinin bağımlılık alt boyutu ile olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak geliştirilen RKÖ 'nin geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu, üniversite öğrencilerinde resimlerde kaybolma (photolurking) davranışının en çok bağımlılık en az ise zamanla ilgili olduğu ve resimlerde kaybolma davranışlarının kişisel ve sosyal medya kullanım amacı ve tercih edilen sosyal medya platformuna göre farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research is a methodological and descriptive research in order to develop a scale for the photolurking behaviors of individuals. The research population consists of a university located in Muğla Province and students studying at the faculties and colleges of this university (N: 19577). Sample selection was determined by stratified sampling method based on gender (N=533). Research data was collected between December 2023 and January 2024. As a data collection tool, an introductory information form and a draft scale consisting of 64 items prepared by the researcher in the form of a 5-point Likert type in line with the literature were used. The draft scale consisting of 64 items was presented to the evaluation of expert opinions and the draft scale consisting of 54 items was used as a data collection tool. The analysis of the data was performed using SPSS 23 and AMOS 26 package programs. According to the results of the analysis, the Photolurking Scale consisted of 5 sub-dimensions (time, awareness, self-confidence, hiding and addiction) and 46 items. The Scope Validity Index of the scale items was 0.81-1.00; Item total score correlations are between 0.31-0.84 and the internal consistency of the sub-dimensions is between 0.72-0.96. Sub-dimension means scores; time 2.12 ±0.44; mindfulness 2.74 ±0.56; self-confidence 2.73 ±0.60; retention was 2.97±0.71 and dependence was 2.88±0.48. It was determined that the strongest relationship between the sub-dimensions was between hiding and dependence, and the weakest relationship was between time and self-confidence. It was determined that the strongest relationship with RCS was with the sub-dimension of addiction. As a result, it has been determined that the developed RPS is a valid and reliable scale, that the photolurking behavior in university students is the most addictive and the least time-related, and that the behaviors of getting lost in the pictures differ according to the purpose of personal and social media use and the preferred social media platform.