Zihinsel antrenmanın futbolcularda zihinsel dayanıklılık ve imgeleme üzerine etkisi
The effect of mental training on mental toughness and imagery in football players
- Tez No: 917870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ERSİN ALTIPARMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı düzenli olarak uygulanan zihinsel antrenman programının erkek futbolcularda zihinsel dayanıklılık ve imgeleme üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmanın örneklemini Türkiye U19 Elit A Ligi'nde yer alan erkek takımının 16 futbolcusu oluşturmaktadır (Xyaş=18.44±0.51; Xsporyaşı= 11,19±1.52). Veriler Kişisel bilgi Formu, Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri (SZDE) ve Sporda İmgeleme Envanteri (SİE) aracılığıyla toplanmıştır. Ön test verileri toplandıktan sonra imgeleme temelli zihinsel antrenman programı sekiz hafta boyunca düzenli olarak uygulanmıştır ve ardından son test verileri alınmıştır. Bu uygulamalar spor psikoloğu tarafından futbolcuyla birebir olarak haftada bir gün 30-40 dakikalık seanslarda gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak futbolcular haftada üç gün 15 dakika süreyle kendilerine bireysel olarak verilen ödevi kendi başlarına uygulamışlardır. Verilerin analizinde öncelikle tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. Akabinde, imgeleme temelli zihinsel antrenman programı öncesi ve sonrası alınan puan ortalamalarını karşılaştırmak için ilişkili örneklemler için t-testi yapılmış, etki büyüklüğü ve yüzde değişim oranları hesaplanmıştır. Bulgular: SZDE ön test ve son test puan ortalamalarının karşılaştırılmasında Güven (Xöntest = 3.47, SD = 0.48; Xsontest = 3.95, SD = 0.21) ve Devamlılık (Xöntest = 3.58, SD = 0.38; Xsontest = 3.94, SD = 0.25) alt boyutlarında anlamlı farklılık bulunmuş ve etki büyüklüğünün çok büyük düzeyde olduğu belirlenmiştir [sırasıyla, t(15) = -4.65, p = 0.000, r = 0.77; t(15) = -4.39, p = 0.001, r = 0.75]. Kontrol alt boyutunda (Xöntest = 3.48, SD = 0.56; Xsontest = 3.59, SD = 0.41) istatistiksel olarak bir farklılık saptanmamıştır [t(15) = -0.80, p = 0.437, r = 0.20]. SİE ön-test ve son-test puan ortalamaları arasında Motivasyonel genel-uyarılmışlık (Xöntest = 4.38, SD = 1.26; Xsontest = 4.53, SD = 0.66) ve Motivasyonel genel-ustalık (Xöntest = 5.85, SD = 1.20; Xsontest = 6.54, SD = 0.63) için ön-test ve son-test puan ortalamalarında anlamlı farklılık bulunmuştur ve bu farklılığın büyük düzeyde olduğu belirlenmiştir (sırasıyla, [t(15) = -3.62, p = 0.003, r = 0.68; t(15) = -2.18, p = 0.045, r = 0.49]). Motivasyonel özel alt boyutunda (Xöntest = 6.08, SD = 1.03; Xsontest = 5.77, SD = 0.52) ise anlamlı farklılık görülmemiştir [t(15) = 1.07, p = 0.301, r = 0.27]. Bilişsel genel (Xöntest = 5.77, SD = 1.26; Xsontest = 6.49, SD = 0.62) ve bilişsel özel (Xöntest = 5.51, SD = 1.36; Xsontest = 6.44, SD = 0.62) alt boyutlarında da ortalama puan farkları büyük düzeyde bir etki büyüklüğü ile istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur [sırasıyla, t(15) = -2.19, p = 0.045, r = 0.49; t(15) = -2.83, p = 0.013, r = 0.59]. Sonuç: Bu bulgular ışığında, futbolcularda düzenli olarak uygulanan zihinsel antrenman programının zihinsel dayanıklılığı artırdığı, imgeleme becerisini hem motivasyonel hem de bilişsel yönden geliştirdiği ortaya konmuştur. Sonuç olarak, spor psikoloğu eşliğinde gerçekleştirilen zihinsel çalışmaların futbolcuların zihinsel performansına önemli katkılarda bulunacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to examine the impact of a structured mental training program on mental toughness and imagery in male football players. Method: The study sample consisted of 16 football players (Mage = 18.44 ± 0.51; Mexperience = 11.19 ± 1.52) from a men's team in the Turkish U19 Elite A League. Data were collected using a Personal Information Form, the Sports Mental Toughness Questionnaire (SMTQ), and the Sports Imagery Questionnaire (SIQ). Following the pre-test data collection, an imagery-based mental training program was systematically implemented for eight weeks. Post-test data were then collected. The training sessions were conducted one-on-one by a sports psychologist in 30-minute sessions once a week. Additionally, players were assigned individual tasks to practice for 15 minutes three days per week. Descriptive statistics were utilized for data analysis. A paired-samples t-test was then performed to compare pre-test and post-test mean scores, and effect size and percentage change rates were calculated. Findings: A comparison of the pre-test and post-test mean scores on the SMTQ revealed significant improvements in the Confidence subdimension (Mpretest=3.47, SD = 0.48; Mposttest=3.95, SD = 0.21) and the Constancy subdimension (Mpretest = 3.58, SD = 0.38; Mposttest = 3.94, SD = 0.25), with very large effect sizes [t(15) = -4.65, p = 0.000, r = 0.77; t(15) = -4.39, p = 0.001, r = 0.75, respectively]. No significant change was observed in the Control subdimension (= 3.48, SD = 0.56; Mposttest = 3.59, SD = 0.41) [t(15) = -0.80, p = 0.437, r = 0.20]. A significant difference was observed between the pre-test and post-test mean scores for the Motivational General-Arousal (Mpretest = 4.38, SD = 1.26; M_posttest = 4.53, SD = 0.66) and Motivational General-Mastery (Mpretest = 5.85, SD = 1.20; Mposttest = 6.54, SD = 0.63) subdimensions. These differences were accompanied by large effect sizes [t(15) = -3.62, p = 0.003, r = 0.68; t(15) = -2.18, p = 0.045, r = 0.49, respectively]. No significant change was found in the Motivational Specific subdimension (Mpretest = 6.08, SD = 1.03; Mposttest = 5.77, SD = 0.52) [t(15) = 1.07, p = 0.301, r = 0.27]. The mean score differences in the Cognitive General (Mpretest = 5.77, SD = 1.26; Mposttest = 6.49, SD = 0.62) and Cognitive Specific (Mpretest = 5.51, SD = 1.36; Mposttest = 6.44, SD = 0.62) subdimensions were statistically significant with large effect sizes [t(15) = -2.19, p = 0.045, r = 0.49; t(15) = -2.83, p = 0.013, r = 0.59, respectively]. Conclusion: These findings suggest that a structured mental training program enhances mental toughness and improves both motivational and cognitive imagery use in football players. Thus, it can be concluded that mental training conducted under the guidance of a sports psychologist can make a substantial contribution to the mental performance of football players.