Papiller tip böbrek hücreli karsinomlarda p16 ekspresyon düzeyi, tümör mikroçevresinin incelenmesi ve klinik-prognostik-patolojik parametreler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of p16 expression levels, tumor microenvironment, andits relationship with clinical, prognostic, and pathological parameters in papillary renal cell carcinomas
  1. Tez No: 917880
  2. Yazar: ESRA BETÜL TUNCE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA ÖZBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Giriş ve Amaç: Bu tez çalışmasında, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda 2013-2024 yılları arasında tanı almış papiller böbrek hücreli karsinom olgularında tümörde p16 ekspresyon düzeyi ve tümör mikroçevresi histopatolojik olarak ve İHK boyalar ile değerlendirilerek; tümör mikroçevresi T lenfosit yüzdesinin PBHK'da sağkalıma etkisi ve diğer klinikopatolojik parametreler ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Toplam 68 PBHK olgusuna ait arşiv materyalleri yeniden incelendi. Olguların nüks, metastaz ve prognoz bilgileri, hasta dosyalarından derlendi. Temsil edici tümör dokularından Tissue Mikroarray yöntemi ile hazırlanan bloklara CD3, CD8, PD-1 ve p16'dan oluşan İHK panel uygulandı. İHK boyalı lamlar dijital sistem üzerinden değerlendirildi. Çalışılan tüm parametrelerin birbirleri ile ilişkileri ve sağkalım, nüks, metastaz üzerine etkileri istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: PBHK'larda sağkalım ile tümör çapı, nükleer grade, tümör mikroçevresi T lenfosit yüzdesi ile anlamlı ilişkiler saptandı. Tümör çapı ile sağkalım, nüks, metastaz, PRYDİ ve nükleer grade arasında anlamlı ilişki bulundu. Nükleer grade ve nekroz varlığı arasında tümör mikroçevresindeki CD3 ve CD8 pozitif T lenfosit yüzdesi arasında anlamlı ilişki izlendi. P16 ekspresyonu ile sağkalım, metastaz ve nüks arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuç: PBHK olgularında tümör mikroçevresindeki CD3, CD8 ve PD1 pozitif T lenfosit yüzdesinin dijital yöntem ile değerlendirilmesi ile klinikopatolojik parametrelerin birçoğuyla (metastaz, sağkalım, nüks) arasında anlamlı ilişki izlendi. Cerrahi tedaviden yanıt alınamayan tedaviye dirençli olgularda immünoterapiden fayda sağlanabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Evaluation of P16 Expression Levels, Tumor Microenvironment, and Its Relationship with Clinical, Prognostic, and Pathological Parameters in Papillary Renal Cell Carcinomas Introduction and Objective: In this thesis, the p16 expression level and tumor microenvironment in papillary renal cell carcinoma cases diagnosed between 2013 and 2024 at the Department of Medical Pathology, Kocaeli University School of Medicine, were evaluated histopathologically and with immunohistochemical staining. The study aimed to investigate the effect of the tumor microenvironment, specifically the percentage of T lymphocytes, on survival in pRCC and its relationship with other clinicopathological parameters. Materials and Methods: Archive materials of a total of 68 pRCC cases were re- examined. Recurrence, metastasis, and prognosis data of the cases were collected from patient files. Tissue samples from representative tumor tissues were processed into blocks using the Tissue Microarray method, and an IHC panel consisting of CD3, CD8, PD-1, and p16 was applied. The IHC-stained slides were evaluated using a digital system. The relationships between all the studied parameters and their effects on survival, recurrence, and metastasis were statistically analyzed. Findings: Significant relationships were found between survival and tumor size, nuclear grade, and the percentage of T lymphocytes in the tumor microenvironment in pRCC cases. A significant correlation was observed between tumor size and survival, recurrence, metastasis, PRYDI, and nuclear grade. A significant relationship was detected between the percentage of CD3 and CD8 positive T lymphocytes in the tumor microenvironment and the presence of nuclear grade and necrosis. No significant relationship was found between p16 expression and survival, metastasis, or recurrence. Conclusion: In pRCC cases, the evaluation of the percentage of CD3, CD8, and PD1 positive T lymphocytes in the tumor microenvironment using digital methods revealed significant relationships with many clinicopathological parameters (metastasis, survival, recurrence). In cases that were resistant to surgical treatment, it was suggested that immunotherapy might be beneficial.