Blurring the boundaries between human and nonhuman beings in the posthuman universe of Star Wars
Star Wars'un insan ötesi evreninde insan ve insan dışı varlıklar arasındaki sınırların bulanıklaştırılması
- Tez No: 917881
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsanlar, Rönesans döneminden sonra evrendeki en merkezi figürler olarak görülmeye başlanmıştır. Teknoloji, bilim ve sanattaki gelişmelerle birlikte, insanlık gitgide dünyayı ihtiyaçları ve isteklerine göre şekillendirebileceklerini ve yaşama hakim olabileceklerini fark etmişlerdir. İnsanlar inovasyonları ve bilgileri sayesinde her şeyi yapabilecek en güçlü ve eşsiz varlıklar olduklarını düşünmeye başlamışlardır. Tarihte bu harekete, insanları türler arasında en değerli ve önemli varlıklar olarak merkeze alan hümanizm denmektedir. Hümanizmin insan merkezci görüşü tüm insan dışı varlıklara karşı dışlayıcı bir yaklaşıma sebep olur. Fakat, 1950'lerden sonraki artan ekolojik farkındalıktan dolayı, insanlar doğadaki insan dışı varlıklara gittikçe daha fazla değer vermişlerdir. Ayrıca, o yıllardaki teknolojik gelişmeler robotlar ve siborglar gibi fütüristik kavramlarda ilgi artışına yol açmıştır. Bu bilim kurgu kavramları, hümanist akımdaki insanın geleneksel normları ve sınırlarına meydan okumuştur. İnsanlık algısındaki bu değişimler 1980'ler ve 1990'larda eleştirel bir teori olarak posthümanizmin ortaya çıkışını tetiklemiştir. Posthümanizm insanın dünyadaki merkeziliğini, failliğini, eşsizliğini ve klasik hümanizmin insan dışına karşı insan merkezci tutumunu eleştirmeyi amaçlamıştır. Bilim kurgu sinemasında bazı eserler halihazırda posthümanist bir bakış açısına sahipti. Bu örneklerden biri 1977'de George Lucas tarafından yaratılan Star Wars film serisidir. Bu serideki filmler, insan olmanın ne demek olduğunu sorgulayan posthümanist kavramlar, konular ve temalara sahiptir. Star Wars evreni uzaylılar, siborglar, klonlar ve droidler (Star Wars serisindeki robotlar) gibi pek çok insan dışı varlığı içerir. Hem insan hem de insan dışı varlıklar farklı özelliklerine rağmen birlikte yaşayabilir, birlikte gelişebilir ve iş birliği yapabilirler. Bu bakımdan, film serisi evrendeki varlıkların tüm çeşitlerine yönelik kucaklayıcı ve eşitlikçi bir tavrı savunmaktadır. Dolayısıyla, bu tez Star Wars'un insan ötesi evreninde insanlar ve uzaylılar ile insanlar ve makineler arasındaki sınırları posthümanist bir bakış açısıyla seriden seçilen filmleri kullanarak incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Humans started to be seen as the most central figures in the universe after the Renaissance period. With the advancements in technology, science, and art, humanity gradually noticed that they could dominate life and shape the world according to their needs and desires. Humans began to think that they were the most unique and powerful beings that were capable of everything through their knowledge and innovations. This movement in history is called humanism, which brings humans to the center as the most valuable and significant beings among species. The anthropocentric view of humanism causes an exclusionary approach toward all nonhuman beings. Yet, due to the rising ecological awareness after the 1950s, people increasingly valued nonhuman living beings in nature. Additionally, the technological developments in those years led to the rise of interest in futuristic concepts such as robots and cyborgs. These science fiction concepts heavily challenged the traditional norms and boundaries of the human in the humanist movement. These alterations in the perception of humanity triggered the emergence of posthumanism as a critical theory in the 1980s and 1990s. Posthumanism aimed to criticize classical humanism's anthropocentric attitude toward the nonhuman and the human's centrality, agency, and uniqueness in the world. Some works already possessed a posthumanist point of view in science fiction cinema. One of these examples is the Star Wars film series created by George Lucas in 1977. The films in this series have posthumanist themes, topics and concepts that question what it means to be a human. The universe of Star Wars includes myriad nonhuman beings such as aliens, cyborgs, clones and droids (robots in the Star Wars series). Both human and nonhuman beings can co-exist, co-evolve and collaborate despite their different characteristics. In this regard, the film series advocates an egalitarian and embracive manner toward all types of entities in the universe. Therefore, this thesis aims to investigate the boundaries between humans and aliens, as well as humans and machines, in the posthuman universe of Star Wars by using selected films from the series with a posthumanist stance.