Purpose-driven e-marketplace strategy: An alternative way to disrupt monopolisation
Amaç odaklı online pazaryeri stratejisi: Tekelleşmeyi bozmanın alternatif yolu
  1. Tez No: 917894
  2. Yazar: MUSTAFA PEKER ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DR. YUSUF ÖÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: King s College London England
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsanların günlük rutinlerinin bir parçası olarak internetten alışveriş yaptıkları bir çağda yaşıyoruz. Büyük pazaryerleri hızla büyürken, sektördeki tekelleşme, adil olmayan ticari uygulamalara ve eşitsizliğin derinleşmesine yol açan önemli bir sorundur. Bu durumu değiştirmenin önemli bir yolu tüketicilerin markalardan duygusal beklentilerinin arttırılması olabilir. Bu çalışma kapsamında araştırmacı; önemseyen ortaklar mitini, toplum yanlısı tüketimi ve sivil katılım motivasyonlarını kullanmanın e-ticaret girişimcilerine yeni pazaryerlerine girmede nasıl yardımcı olabileceğini inceliyor. Her şey eşit kabul edildiğinde, büyük pazarlarla rekabet etme fırsatının ortaya çıktığı görülüyor. Küçük işletmeler, tekrarlanan karantinalardan ve büyük online pazaryerlerinin zorlu iş ortamından ölçülemez derecede zarar gördü. Bu çalışma, önemseyen ortak mitini benimseyen, amaç odaklı bir e-pazaryeri stratejisinin, tüketicileri kendi platformunu seçmeye ikna etme şansına sahip olduğunu göstermektedir. Bu stratejiyi online pazaryeri sektörüne uygulamak, işletmelere büyük pazaryerleriyle rekabet edebilmeleri için bir yol sunar. Ayrıca, büyük pazaryerleri milyarlarca dolarlık bütçelere, geniş kapsamlı deneyime ve hizmetlerini sürekli iyileştirmek için geçmiş verileri kullanma imkanlarına sahip oldukları için onlardan daha iyi bir müşteri deneyimi sunmak artık esasen imkansızdır. Rekabete teknik yenilik perspektifinden yaklaşmak yerine, yeni pazaryerleri platformlarında tüm temel teknik özelliklere sahip olmalarının yanında küçük işletmeler için değer teklifine daha fazla odaklanmalı ve önemseyen ortaklar mitine önem vermelidir.
Özet (Çeviri)
We live in an epoch where people shop online as part of their daily routines. As major marketplaces grow at an immense scale, monopolisation in the sector is a prominent problem that leads to unfair commercial practices and a deepening of inequality. Increasing consumers' emotional expectations from brands may be an important way to alter this situation. Within this study, the researcher examines how employing prosocial consumption and civic engagement motivations of the 'caring common myth' might assist e-commerce entrepreneurs in entering new marketplaces. All things considered equal, it seems that a window of opportunity to compete with the major marketplaces has emerged. Small businesses have suffered immeasurably from repeated lockdowns and the challenging business environment of the major online marketplaces. This study demonstrates that a purpose-driven e-marketplace strategy that embraces the caring common myth has a chance to persuade consumers to choose their platforms. Applying this strategy to the e-marketplace sector offers a way for organisations to compete with major marketplaces. Besides, it is now essentially impossible to offer a better customer experience than that offered by the major marketplaces since they leverage multi-billion-dollar budgets, have wide-ranging experience, and employ historical data to improve their services constantly. Rather than approaching the competition from the perspective of technical innovation, new marketplaces must have all the fundamental technical features on their platforms as well as focusing more on the value proposition for small businesses and caring common practices.