Ayşe Kulin'in öykü kitaplarının değerler eğitimi bağlamında incelenmesi
Investigation of Ayşe Kulin's storybooks in the context of values education
  1. Tez No: 917920
  2. Yazar: GÜLBAHAR AKSU TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. HÜLYA AŞKIN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırma, Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Ayşe Kulin'in yaklaşık onar yıl arayla yazmış olduğu“Güneşe Dön Yüzünü”(1984),“Geniş Zamanlar”(1998) ve“Bir Varmış Bir Yokmuş”(2006) adlı üç romanındaki değerler eğitimi unsurlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel bir tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışmada doküman analizi ve betimsel analiz yöntemleri uygulanmıştır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak Türk Milli Eğitim sisteminde 2005'ten itibaren vurgulanmaya başlayan ve 2017 yılında Talim Terbiye Kurulu tarafından yayımlanan“Müfredatta Yenileme ve Değişiklik Çalışmalarımız Üzerine”isimli bildiriyle yer edinen kök değerler (adalet, dostluk, dürüstlük, sabır, sevgi, saygı, sorumluluk, özdenetim, vatanseverlik, yardımseverlik) kullanılmıştır. Milli Eğitim Sistemindeki bu kök değerler veri toplama aracı olarak belirlendikten sonra Türk edebiyatının önemli isimlerinden Ayşe Kulin'in seçilen kitapları nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi bağlamında ele alınmış ve bu kitaplara dair veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Bu inceleme sonucunda ulaşılan bulgulara göre incelenen kitaplar arasında Türk Milli Eğitim Sistemindeki kök değerlerin yoğunluğu bakımından“ Bir Varmış Bir Yokmuş (65) ”,“ Geniş Zamanlar (36) ”,“ Güneşe Dön Yüzünü (34) ”şeklinde bir sıralama olduğu görülmüştür. İncelenen kök değerler açısından ise en fazla kullanılan kök değerlerin sevgi (38) ve sorumluluk (20) olduğu belirlenmiştir. Yapılan bu araştırmanın sonuçları, Ayşe Kulin'in eserlerinin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 2017 yılında ortaya konan kök değerler açısından zengin bir kaynak olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examinethe elements of values education in three novels by Ayşe Kulin, one of the most prominent authors in Turkish literature, written approximately ten years apart:“Turn Your Face to the Sun”(1984),“Wider Times”(1998), and“Once Upon a Time”(2006). This study, conducted using a qualitative screening model, applies document analysis and descriptive analysis methods. As a data collection tool, the core values (justice, friendship, honesty, patience, love, respect, responsibility, self-discipline, patriotism, benevolence) emphasized in the Turkish National Education System since 2005 and officially included with the publication of the statement titled“On Our Curriculum Renewaland Change Efforts”by the Board of Educationand Discipline in 2017 were used. After these core values in the National Education System were determined as the data collection tool, the selected works of Ayşe Kulin, one of the key figures in Turkish literature, were analyzed through document examination, one of the qualitative research methods, and data was collected from these books. The collected data were analyzed using the descriptive analysis method. According to the finding sobtained from this analysis, in terms of the intensity of the core values in the Turkish National Education System, the order of the books is as follows:“Once Upon a Time”(65),“Wider Times”(36), and“Turn Your Face to the Sun”(34). Regarding the core values examined, it was determined that the most frequently used core values were love (38) and responsibility (20). The results of this study show that Ayşe Kulin's Works are a rich resource in terms of the core values established by the Ministry of National Education in 2017.